Cura - en to pl translation catalogue (367 entries)

en: A new version of Cura is available, would you like to download?
pl: Dostępna jest nowa wersja Cura, czy chcesz ją pobrać?

en: New version available
pl: Dostępna jest nowa wersja

en: Add new machine wizard
pl: Kreator dodawania nowej drukarki

en: First time run wizard
pl: Kreator pierwszego uruchomienia

en: Welcome, and thanks for trying Cura!
pl: Witaj, i dzięki za wypróbowanie Cura!

en: If you like a default profile for your machine added,
    then make an issue on github.
pl: Jeśli chcesz aby dla Twojej drukarki został dodany domyślny profil, utwórz Issue na github.

en: You will have to manually install Marlin or Sprinter firmware.
pl: Będziesz musiał ręcznie zainstalować firmware Marlin lub Sprinter.

en: Machine name
pl: Nazwa drukarki

en: Machine width (mm)
pl: Szerokość drukarki (mm)

en: Machine depth (mm)
pl: Głębokość drukarki (mm)

en: Machine height (mm)
pl: Wysokość drukarki (mm)

en: Nozzle size (mm)
pl: Średnica dyszy (mm)

en: Heated bed
pl: Podgrzewany stół

en: Bed center is 0,0,0 (RoStock)
pl: Środek stołu ma współrzędne 0,0,0 (RoStock)

en: Select your machine
pl: Wybierz swoją drukarkę

en: What kind of machine do you have:
pl: Jaki rodzaj drukarki posiadasz:

en: The collection of anonymous usage information helps with the continued improvement of Cura.
pl: Zbieranie anonimowych danych o sposobie używania Cura pomoże w ciągłym rozwoju programu.

en: This does NOT submit your models online nor gathers any privacy related information.
pl: Ta opcja NIE wysyła do sieci Twoich modeli ani nie zbiera żadnych personalnych informacji.

en: Submit anonymous usage information:
pl: Wyślij anonimowe informaje o użyciu programu:

en: For full details see: http://wiki.ultimaker.com/Cura:stats
pl: Szczegółowe informacje: http://wiki.ultimaker.com/Cura:stats

en: Select upgraded parts you have
pl: Wybierz które upgrade'y posiadasz

en: To assist you in having better default settings for your Ultimaker
    Cura would like to know which upgrades you have in your machine.
pl: Aby zaproponować Ci lepsze ustawienia domyślne dla Ultimakera, Cura chce wiedzieć które upgrade'y masz zainstalowane w drukarce.

en: Extruder drive upgrade
pl: Upgrade napędu ekstrudera

en: Heated printer bed (self built)
pl: Podgrzewany stół (własnej roboty)

en: Dual extrusion (experimental)
pl: Podwójna głowica (experymentalne)

en: If you have an Ultimaker bought after october 2012 you will have the
    Extruder drive upgrade. If you do not have this upgrade,
    it is highly recommended to improve reliability.
pl: Jeśli posiadasz Ultimakera kupionego po październiku 2012 będziesz posiadał Upgrade napędu ekstrudera. Jeśli jeszcze nie posiadasz tego upgrade'u jest on wysoko zalecany dla zwiększenia niezawodności.

en: This upgrade can be bought from the Ultimaker webshop
    or found on thingiverse as thing:26094
pl: Ten upgrade może być kupiony w sklepie Ultimakera, możesz go również znaleźć na Thingiverse jako thing:26094

en: Upgrade Ultimaker Firmware
pl: Uaktualnij firmware Ultimakera

en: Firmware is the piece of software running directly on your 3D printer.
    This firmware controls the step motors, regulates the temperature
    and ultimately makes your printer work.
pl: Firmware to część oprogramowania działąjąca bezpośrenio w Twojej drukarce 3D. Oprogramowanie to kontroluje działanie silników krokowych, reguluje temperaturę i sprawia że Twoja drukarka działa.

en: The firmware shipping with new Ultimakers works, but upgrades
    have been made to make better prints, and make calibration easier.
pl: Wersja firmware instalowana w nowych drukarkach Ultimaker diała, ale w nowsze wersję oferują lepszą jakość wydruku i łatwiejszą kalibrację.

en: Cura requires these new features and thus
    your firmware will most likely need to be upgraded.
    You will get the chance to do so now.
pl: Cura wymaga tych nowych funkcji i w związku z tym Twój firmwaer prawdopodobnie musi zostać uaktualniony. Cura pomoże Ci to teraz zrobić.

en: Do not upgrade to this firmware if:
pl: Nie uaktualniaj swojego firmware jeśli:

en: * Have other changes in the firmware
pl: * Wprowadzałeś inne niestandardowe zmiany w firmware

en: It is a good idea to do a few sanity checks now on your Ultimaker.
    You can skip these if you know your machine is functional.
pl: Jest dobrym pomysłem wykonianie kilku tstów prawidłego działania Twoje Ultimakera. Możesz pominąć te testy jeśli jesteś pewien że twoja drukarka pracuje prawidłowo.

en: Run checks
pl: Uruchom testy

en: Skip checks
pl: Pomiń testy

en: Communication:
pl: Komunikacja:

en: Temperature:
pl: Temperatura:

en: Endstops:
pl: Wyłączniki krańcowe:

en: Show error log
pl: Pokaż dziennik błędów

en: Connecting to machine.
pl: Łączenie z drukarką.

en: Cooldown before temperature check.
pl: Ochładzanie przed testem temperatury.

en: Checking the heater and temperature sensor.
pl: Sprawdzanie grzałki i czujnika temperatury.

en: Please make sure none of the endstops are pressed.
pl: Upewnij się, że żaden wyłącznik krańcowy nie jest teraz wciśnięty.

en: Temperature measurement FAILED!
pl: Pomiar temperatury NIE POWIÓDŁ SIĘ!

en: Head temperature: %d
pl: Temperatura głowicy: %d

en: Communication State: %s
pl: Stan komunikacji: %s

en: Failed to establish connection with the printer.
pl: NIE UDAŁO SIĘ ustanowić połączenia z drukarką.

en: Please press the left X endstop.
pl: Naciśnij wyłącznik krańcowy lewy osi X.

en: Please press the right X endstop.
pl: Naciśnij wyłącznik krańcowy prawy osi X.

en: Please press the front Y endstop.
pl: Naciśnij wyłącznik krańcowy przedni osi Y.

en: Please press the top Z endstop.
pl: Naciśnij wyłącznik krańcowy górny osi Z.

en: Please press the back Y endstop.
pl: Naciśnij wyłącznik krańcowy tylny osi Y.

en: Checkup finished
pl: Testy zakończone

en: Please press the bottom Z endstop.
pl: Naciśnij wyłącznik krańcowy przedni dolny Z.

en: Calibrating the Steps Per E requires some manual actions.
pl: Kalibracja ilości kroków osi E wymaga kilku ręcznych czynności.

en: First remove any filament from your machine.
pl: Najpierw usuń filament ze swojej drukarki.

en: Next put in your filament so the tip is aligned with the
    top of the extruder drive.
pl: Następnie umieść filament tak, aby jego końcówka była równo na wysokości górnej krawędzi ekstrudera.

en: We'll push the filament 100mm
pl: Cura wypchnie teraz 100mm filamentu

en: Extrude 100mm filament
pl: Wypchnij 100mm filamentu

en: Now measure the amount of extruded filament:
    (this can be more or less then 100mm)
pl: Teraz zmierz dokładnie długośc wypchniętego filamentu (może ona być większa lub mniejsza niż 100mm)

en: Save
pl: Zapisz

en: This results in the following steps per E:
pl: Wynik pomiary w ilości kroków osi E:

en: You can repeat these steps to get better calibration.
pl: Pożesz ponownie wykonać te kroki aby uzyskać jeszcze lepszą kalibrację.

en: If you still have filament in your printer which needs
    heat to remove, press the heat up button below:
pl: Jesli w drukarce jest filament który wymaga nagrzania głowicy aby go wyjąć, naciśnij przycisk poniżej aby ją rozgrzać:

en: Heatup for filament removal
pl: Rozgrzej głowicę w celu usunięcia filamentu

en: Error: Failed to open serial port to machine
    If this keeps happening, try disconnecting and reconnecting the USB cable
pl: Błąd: Nie udało się otworzyć portu szeregowego
    Jeśli błąd się powtarza, spróbuj odłączyć a następnie ponownie podłączyć kabel USB

en: Resume
pl: Wznów

en: I am sorry, but Cura does not ship with a default firmware for your machine configuration.
pl: Przykro mi, ale Cura nie posiada domyślnego firmware'u dla Twojej konfiguracji drukarki.

en: Firmware update
pl: Uaktualnienie firmware

en: Reading firmware...
pl: Wczytywanie firmware...

en: Connecting to machine...
pl: Łączenie z drukarką...

en: Failed to find machine for firmware upgrade
    Is your machine connected to the PC?
pl: Nie udało się znaleźć drukarki aby wysłąć firmware
    Czy Twoja drukarka jest podłączona do komputera?

en: Uploading firmware...
pl: Wysyłanie firmware...

en: Done!
    Installed firmware: %s
pl: Koniec!
    Zainstalowano firmware: %s

en: Failed to write firmware.
pl: Nie udało się zapisać firmware.

en: Load model file...	CTRL+L
pl: Wczytaj model...	CTRL+L

en: Save model...	CTRL+S
pl: Zapisz model...	CTRL+S

en: Clear platform
pl: Wyczyść platformę

en: Print...	CTRL+P
pl: Drukuj...	CTRL+P

en: Save GCode...
pl: Zapisz GCode...

en: Show slice engine log...
pl: Pokaż dziennik modułu slice...

en: Open Profile...
pl: Wczytaj Profil...

en: Save Profile...
pl: Zapisz Profil...

en: Load Profile from GCode...
pl: Wczytaj Profil z GCode...

en: Reset Profile to default
pl: Zresetuj Profil do domyślnego

en: Preferences...	CTRL+,
pl: Ustawienia...	CTRL+,

en: Machine settings...
pl: Ustawienia drukarki...

en: Recent Model Files
pl: Ostatnio otwarte Modele

en: Recent Profile Files
pl: Ostatnio otwarte Profile

en: Quit
pl: Zakończ

en: File
pl: Plik

en: Minecraft map import...
pl: Import Minecraft map...

en: PID Debugger...
pl: Debugger PID...

en: Tools
pl: Narzędzia

en: Machine
pl: Drukarka

en: Switch to quickprint...
pl: Przełącz na tryb prosty...

en: Switch to full settings...
pl: Przełącz na tryb pełny...

en: Run bed leveling wizard...
pl: Uruchom kreatora poziomowania...

en: Run head offset wizard...
pl: Uruchom kratora przesunięcia głowicy

en: Expert
pl: Ekspert

en: Online documentation...
pl: Dokumentacja online...

en: Report a problem...
pl: Zgłoś problem...

en: Check for update...
pl: Sprawdź aktualizacje...

en: Open YouMagine website...
pl: Otwórz stronę YouMagine...

en: About Cura...
pl: O programie...

en: Help
pl: Pomoc

en: Select profile file to load
pl: Wybierz Profil do wczytania

en: Select gcode file to load profile from
pl: Wybierz plik GCode z którego wczytać Profil

en: No profile found in GCode file.
    This feature only works with GCode files made by Cura 12.07 or newer.
pl: Profil nie został znaleziony w pliku GCode.
    Ta funkcja działa tylko z plikami GCode utworzonymi przez wersję Cura 12.07 lub nowszą

en: Profile load error
pl: Błąd wczytywania Profilu

en: Select profile file to save
pl: Wybierz plik Profilu do zapisu

en: This will reset all profile settings to defaults.
    Unless you have saved your current profile, all settings will be lost!
    Do you really want to reset?
pl: To spowoduje zresetowanie wszystkich ustawień Profilu.
    Jeśli nie zapisałeś swojego bieżącego profilu, wszystkie ustawienia zostaną utracone!
    Jesteś pewien że chcesz zresetować?

en: Profile reset
pl: Reset Profilu

en: Warning: Installing a custom firmware does not guarantee that you machine will function correctly, and could damage your machine.
pl: Uwaga: Instalowanie własnego firmware nie gwarantuje poprawnego działania drukarki i może ją uszkodzić.

en: Open firmware to upload
pl: Otwóz firmware do wysłania

en: You are running the latest version of Cura!
pl: Posiadasz najnowszą wersję Cura!

en: Awesome!
pl: Zajebiasczo!

en: Plugins
pl: Rozszerzenia

en: Plugins:
pl: Rozszerzenia:

en: Open plugin location
pl: Otwórz lokalizację rozszerzenia

en: Enabled plugins
pl: Włączone rozszerzenia

en: You need to select a plugin before you can add anything.
pl: Musisz wybrać rozszerzenie żeby coś dodać.

en: Error: no plugin selected
pl: Błąd: nie wybrano rozszerzenia

en: Colours
pl: Kolory

en: Filament settings
pl: Ustawienia Filementu

en: Cura settings
pl: Ustawienia Cura

en: Machine settings
pl: Ustawienia drukarki

en: Printer head size
pl: Rozmiar głowicy drukarki

en: Extruder %d
pl: Ekstruder %d

en: Communication settings
pl: Ustawienia łączności

en: Cannot remove the last machine configuration in Cura
pl: Nie można usunąć ostatniej w Cura konfiguracji drukari

en: Machine remove error
pl: Błąd usuwania drukarki

en: Your computer is running on battery power.
    Connect your computer to AC power or your print might not finish.
pl: Twój komputer działą na baterii.
    Podłącz komputer do zasilania sieciowego lub twój wydruk może nie zakończyć się

en: Connect
pl: Podłącz

en: Print
pl: Drukuj

en: Pause
pl: Pauza

en: Cancel print
pl: Anuluj drukowanie

en: Error log
pl: Dziennik błędów

en: Load
pl: Wczytaj

en: Rotate
pl: Obróć

en: Scale
pl: Skaluj

en: Mirror
pl: Odbij

en: Reset
pl: Zresetuj

en: Lay flat
pl: Ułóż na płasko

en: To max
pl: Maximum

en: Mirror X
pl: Odbij X

en: Mirror Y
pl: Odbij Y

en: Mirror Z
pl: Odbij Z

en: Scale X
pl: Skaluj X

en: Scale Y
pl: Skaluj Y

en: Scale Z
pl: Skaluj Z

en: Size X (mm)
pl: Rozmiar X (mm)

en: Size Y (mm)
pl: Rozmiar Y (mm)

en: Size Z (mm)
pl: Rozmiar Z (mm)

en: Uniform scale
pl: Jednorodna skala

en: View mode
pl: Tryb widoku

en: Normal
pl: Normalny

en: Overhang
pl: Zwisy

en: Transparent
pl: Przeźroczysty

en: X-Ray
pl: Promienie X

en: Layers
pl: Warstwy

en: Share on YouMagine
pl: Umieść na YouMagine

en: Open 3D model
pl: Otwórz model 3D

en: Save 3D model
pl: Zapisz model 3D

en: Slice engine log...
pl: Dziennik modułu Slice...

en: Save toolpath
pl: Zapisz ścieżkę narzędzia

en: The slicing engine reported the following
pl: Raport z modułu Slice

en: Engine log...
pl: Dziennik z silnika...

en: Center on platform
pl: Wyśrodkuj na platformie

en: Delete object
pl: Usuń obiekt

en: Multiply object
pl: Powiel obiekt

en: Split object into parts
pl: Podziel obiekt na części

en: Dual extrusion merge
pl: Złącz podwójne ekstrudowanie

en: Delete all objects
pl: Usuń wszystkie obiekty

en: Toolpath to SD
pl: Zapisz ścieżkę na SD

en: Overhang view not working due to lack of OpenGL shaders support.
pl: Widok zwisów nie działą z powodu braku wsparcia shaderów OpenGL.

en: Print support structure
pl: Drukuj strukturę wsparcia

en: Material:
pl: Materiał:

en: Other:
pl: Inne:

en: Checking token
pl: Sprawdzam token

en: Failed to contact YouMagine.com
pl: Nie udało się połączyć z YouMagine.com

en: YouMagine error.
pl: Błąd YouMAgine.

en: Cura is now authorized to share on YouMagine
pl: Cura została autorzyowana do wysyłania na YouMagine

en: YouMagine.
pl: YouMAgine.

en: Creating new design on YouMagine...
pl: Utwórz nowy projekt na YouMagine...

en: Failed to create a design, nothing uploaded!
pl: Nie udało się utworzyć projektu, nic nie zostało wysłane!

en: Building model %s...
pl: Buduję model %s...

en: Uploading model %s...
pl: Wysyłam model %s...

en: Failed to upload %s!
pl: Nie udało się wysłać %s!

en: Uploading file %s...
pl: Wysyłam plik %s...

en: Uploading image %s...
pl: Wysyłam obraz %s...

en: Failed to upload snapshot!
pl: Nie udało się wysłać migwaki!

en: Publishing design...
pl: Publikowanie projektu...

en: Request authorization from YouMagine
pl: Żądanie autoryzacji z YouMAgine

en: Paste token here
pl: Wklej tutaj token

en: To share your designs on YouMagine
    you need an account on YouMagine.com
    and authorize Cura to access your account.
pl: Aby dzielić się swoimi projektami na YouMagine
    potrzebujesz mieć konto na YouMagine.com
    oraz zezwolić programowi Cura na dostęp do Twojego konta.

en: This will open a browser window where you can
    authorize Cura to access your YouMagine account.
    You can revoke access at any time
    from YouMagine.com
pl: To otworzy okno przeglądarki, w którym będziem mógł dokonać autoryzacji dostępu dla programu Cura.
    Możesz później usunąć autoryzację w dowolnym momencie
    na stronie YouMagine.com

en: Design name
pl: Nazwa projektu

en: Publish after upload
pl: Opublikuj po wysłaniu

en: Share!
pl: Udostępnij!

en: Add...
pl: Dodaj...

en: Webcam...
pl: Kamerka...

en: Directly publish the design after uploading.
    Without this check the design will not be public
    until you publish it yourself on YouMagine.com
pl: Obuliku projekt bezpośrednio po wysłaniu
    Jeśli ta opcja nie jest wybrana projekt nie będzie publicznie widoczny dopóki samodzielnie nie opublikujesz go na YouMagine.com

en: Design name:
pl: Nazwa projektu:

en: Description:
pl: Opis:

en: Category:
pl: Kategoria:

en: License:
pl: Licencja:

en: Images:
pl: Obrazki:

en: Related design files:
pl: Powiązane pliki projektu:

en: The name cannot be empty
pl: Nazwa nie może być pusta

en: New design error.
pl: Błąd nowego projektu.

en: The description cannot be empty
pl: Opis nie może być pusty

en: An error has occurred during the 3D view drawing.
pl: Wystąpił błąd podczas rysowania widku 3D.

en: 3D window error
pl: Błąd okna 3D

en: Quality
pl: Jakość

en: Layer height (mm)
pl: Wysokość warstwy (mm)

en: Layer height in millimeters.
    This is the most important setting to determine the quality of your print. Normal quality prints are 0.1mm, high quality is 0.06mm. You can go up to 0.25mm with an Ultimaker for very fast prints at low quality.
pl: Wysokość warstwy w milimetrach.
    JEst to najważniejsze ustawianie decydujące o jakości wydruku. Normalna jakość to 0.1mm, wysoka jakość to 0.06mm. W przypadku Ultimakera możesz ją zwiększyć nawet do 0.25mm co da bardzo szybki wydruki przy niskiej jakości.

en: Shell thickness (mm)
pl: Grubość powłoki (mm)

en: Thickness of the outside shell in the horizontal direction.
    This is used in combination with the nozzle size to define the number
    of perimeter lines and the thickness of those perimeter lines.
pl: Grubość zewnętrznej powłoki w płąszczyźnie poziomej.
    W powiązaniu ze średnicą dyszy to ustawienie decyduje o ilości linii obrysowych zewnętrznych oraz o ich grubości tych linii.

en: Retraction
pl: Retrakcja

en: Enable retraction
pl: Włącz retrakcję

en: Retract the filament when the nozzle is moving over a none-printed area. Details about the retraction can be configured in the advanced tab.
pl: Powoduje to cofanie się filamentu jeśli dysza przesuwa się nad obszarami które nie powinny być zadrukowane. Szczegółowe paramtery retrakcji znajdują się w zakładce zaawansowe.

en: Fill
pl: Wypełnienie

en: Bottom/Top thickness (mm)
pl: Grubość spodu/wierzchu (mm)

en: This controls the thickness of the bottom and top layers, the amount of solid layers put down is calculated by the layer thickness and this value.
    Having this value a multiple of the layer thickness makes sense. And keep it near your wall thickness to make an evenly strong part.
pl: To kontroluję grubość dolnych oraz górnych warst, ilość warst ze 100% wypełnieniem jest obliczana na podstawie grubości warsty oraz tego ustawienia.
    Najlepiej aby ta wartość była wielokrotnością grubości pojedynczaj warstwy. Zalecana jest wartośc zbliżona do grubości ściany aby uzyskać element o podobnej wytrzymałości we wszystkich kierunkach.

en: Infill
pl: Wypełnienie

en: Fill Density (%)
pl: Gęstość wypełnienia (%)

en: The nozzle size is very important, this is used to calculate the line width of the infill, and used to calculate the amount of outside wall lines and thickness for the wall thickness you entered in the print settings.
pl: Średnica dyszy jest bardzo istotna, jest ona używana do obliczenia szerokości lini wypełnienia oraz ilości zawnętrznych ścian zawnętrznych dla grubości ścian które wprawadziłeś w ustawieniach wydruku.

en: Print speed (mm/s)
pl: Prędkość drukowania (mm/s)

en: Speed at which printing happens. A well adjusted Ultimaker can reach 150mm/s, but for good quality prints you want to print slower. Printing speed depends on a lot of factors. So you will be experimenting with optimal settings for this.
pl: Prędkość z jaką odbywa się drukowanie. Dobrze ustawiony Ultimaker może osiągać 150mm/s, ale dla dobrej jakości wydruków warto drukować wolniej. Prędkość drukowania jest zależna od wielu czynników, więc będziesz dużo eksperymentował ze znalezieniem optymalnej wartości dla tego ustawienia.

en: Printing temperature (C)
pl: Temperatura drukowania (C)

en: Temperature used for printing. Set at 0 to pre-heat yourself.
    For PLA a value of 210C is usually used.
    For ABS a value of 230C or higher is required.
pl: Temperatura używana do drukowania. Ustaw 0 aby ręcznie rozgrzać głowicę.
    Dla PLA zwykle używa się wartości 210, natomiast dla ABS wymagana jest temperatura 230C lub wyższa.

en: 2nd nozzle temperature (C)
pl: Temperatura 2giej dyszy (C)

en: 3th nozzle temperature (C)
pl: Temperatura 3ciej dyszy (C)

en: 4th nozzle temperature (C)
pl: Temperatura 4tej dyszy (C)

en: Bed temperature (C)
pl: Temperatura stołu (C)

en: Temperature used for the heated printer bed. Set at 0 to pre-heat yourself.
pl: Temperatura używana dla stołu drukarki. Ustaw 0 aby rozgrzać samodzielnie.

en: Support
pl: Wsparcie

en: Support type
pl: Typ struktury wsparcia

en: Type of support structure build.
    "Touching buildplate" is the most commonly used support setting.
    
    None does not do any support.
    Touching buildplate only creates support where the support structure will touch the build platform.
    Everywhere creates support even on top of parts of the model.
pl: Typ budowanej struktury wsparcia.
    "Dotykająca stołu" jest najczęsciej używanym rodzajem supportu.
    
    Brak wyłącza budowanie supportu.
    Dotkająca stołu powoduje tworzenie struktury tylko w miejscach w których dotykać ona będzie stołu.
    Wszędzie powoduje utworzenie struktur wsparcia nawet w górnych częściach modelu.

en: Brim
pl: Obrys

en: Raft
pl: Tratwa

en: Platform adhesion type
pl: Typ platformy przyklejania

en: Support dual extrusion
pl: Wsparcie dla podwójnego ekstrudera

en: Which extruder to use for support material, for break-away support you can use both extruders.
    But if one of the materials is more expensive then the other you could select an extruder to use for support material. This causes more extruder switches.
    You can also use the 2nd extruder for soluble support materials.
pl: Który ekstruder użyć do drukowania supportu, dla odłamywalnego supportu możesz użyć obu ekstruderów.
    Ale jeśli jeden z materiałów jest droższy niż drugi, warto wybrać który ekstruder będzie użyty do supportu. To spowoduje częstsze przełączanie ektruderów.
    Możesz również użyć 2giego ekstrudera aby użyć rozpuszczalnego meteriału do supportu.

en: Diameter (mm)
pl: Średnica (mm)

en: Diameter of your filament, as accurately as possible.
    If you cannot measure this value you will have to calibrate it, a higher number means less extrusion, a smaller number generates more extrusion.
pl: Średnica Twojego filamentu, zmierzona tak dokładnie jak to możliwe.
    Jeśli nie jesteś w stanie jej zmierzyć, bęziesz musiał dokonać kalibracji - wyższa wartość oznacza mniej wyekstrudowanego materiału, a niższa generuje więcej ekstrudowania.

en: Diameter2 (mm)
pl: Średnica2 (mm)

en: Diameter of your filament for the 2nd nozzle. Use 0 to use the same diameter as for nozzle 1.
pl: Średnica filamentu dla 2giej dyszy. Użyj wartości 0 aby użyć tej samej średnicy co dysza 1.

en: Diameter3 (mm)
pl: Średnica3 (mm)

en: Diameter of your filament for the 3th nozzle. Use 0 to use the same diameter as for nozzle 1.
pl: Średnica filamentu dla 3ciej dyszy. Użyj wartości 0 aby użyć tej samej średnicy co dysza 1.

en: Diameter4 (mm)
pl: Średnica4 (mm)

en: Diameter of your filament for the 4th nozzle. Use 0 to use the same diameter as for nozzle 1.
pl: Średnica filamentu dla 4tej dyszy. Użyj wartości 0 aby użyć tej samej średnicy co dysza 1.

en: Flow (%)
pl: Przepływ (%)

en: Flow compensation, the amount of material extruded is multiplied by this value
pl: Kompensacja przepływu, ilość ekstrudowanego materiału jest mnożona przez tą wartość

en: Speed (mm/s)
pl: Prędkość (mm/s)

en: Speed at which the filament is retracted, a higher retraction speed works better. But a very high retraction speed can lead to filament grinding.
pl: Prędkość z jaką cofany jest filament, wyższa prędkośc retrakcji daje lepsze efekty. Ale bardzo wysoka prędkośc może prowadzić do scierania filamentu.

en: Distance (mm)
pl: Dystans (mm)

en: Amount of retraction, set at 0 for no retraction at all. A value of 4.5mm seems to generate good results.
pl: Dystans o jaki ma być cofany materiał, ustaw 0 aby wyłączyć całkowicie cofanie. Wartość 4.5mm wydaje się dawać dobre rezultaty.

en: Dual extrusion switch amount (mm)
pl: Wartość przy przełączaniu ekstruderów (mm)

en: Amount of retraction when switching nozzle with dual-extrusion, set at 0 for no retraction at all. A value of 16.0mm seems to generate good results.
pl: Dystans retrakcji używany podaczas przełączania aktywnej dyszy prze podwójnym ekstruderze, użyj 0 aby nie cofać w ogóle. Wartość 15.0mm wydaje się dawać dobre rezultaty.

en: Minimum travel (mm)
pl: Minimalna odległość podróży (mm)

en: Minimum amount of travel needed for a retraction to happen at all. To make sure you do not get a lot of retractions in a small area.
pl: Minimalny dystans podróży wymagany aby aktywować retrakcję. To zabezpiecza przed zbyt częstym cofaniem materiału w małych obszarach wydruku.

en: Enable combing
pl: Włącz filtr grzebieniowy

en: Minimal extrusion before retracting (mm)
pl: Minimalne ekstrudowanie zanim nastąpi retrakcja (mm)

en: Initial layer thickness (mm)
pl: Grubość początkowej warstwy (mm)

en: Layer thickness of the bottom layer. A thicker bottom layer makes sticking to the bed easier. Set to 0.0 to have the bottom layer thickness the same as the other layers.
pl: Grubość dolnej warstwy sydruku. Grubsza warstwa dolna umożliwia lepsze przyklejanie się sydruku do stołu. Ustaw 0.0 aby dolna warsta miała taką samą grubość jak pozostałe warstwy.

en: Cut off object bottom (mm)
pl: Odcięcie dołu obiektu (mm)

en: Sinks the object into the platform, this can be used for objects that do not have a flat bottom and thus create a too small first layer.
pl: Zatapia obiekt w stole, to może być przydatne jeśli obiek nie ma płaskiego spodu powodując zbyt mała warstwę spodnią.

en: Dual extrusion overlap (mm)
pl: Nachodzenie przy dwóch ekstruderach (mm)

en: Speed
pl: Prędkość

en: Travel speed (mm/s)
pl: Prędkość podróżowania (mm/s)

en: Bottom layer speed (mm/s)
pl: Prędkość warstwy dolnej (mm/s)

en: Print speed for the bottom layer, you want to print the first layer slower so it sticks better to the printer bed.
pl: Prękość drukowania warstwy dolnej, najlepiej jest ją drukować wolniej aby lepiej przyklejała się do stołu.

en: Infill speed (mm/s)
pl: Prędkość wypełnienia (mm/s)

en: Cool
pl: Chłodzenie

en: Minimal layer time (sec)
pl: Minimalny czas warstwy (sek)

en: Enable cooling fan
pl: Włącz wentylator chłodzący

en: Enable the cooling fan during the print. The extra cooling from the cooling fan is essential during faster prints.
pl: Włącza wentylator chłodzący drukowany obiekt. Dodakowe chłodzenie przez wentylator jest niezbędne do szybkiego drukowania.

en: Line count
pl: Ilość linii

en: The skirt is a line drawn around the object at the first layer. This helps to prime your extruder, and to see if the object fits on your platform.
    Setting this to 0 will disable the skirt. Multiple skirt lines can help priming your extruder better for small objects.
pl: Skirt to linia drukowana przed rozpoczęciem durkowania obiektu wokół jego obrysów. Pomaga ona oczyścić dysze oraz upewnić się, że obiekt zmieści się na stole.
    Ustaw 0 aby wyłączyć tę funkcję. Wilekrotne linię pozwalają lepiej przygotować dyszę w przypadku małych obiektów.

en: Start distance (mm)
pl: Startowa odległość (mm)

en: The distance between the skirt and the first layer.
    This is the minimal distance, multiple skirt lines will be put outwards from this distance.
pl: Odległość pomiędzy skirt'em a pierwszą warstwą.
    To jest odległość minimalna, wielokrotne lini skirt zostaną położne na zewnątrz od tej odległości.

en: Minimal length (mm)
pl: Minimalna długość (mm)

en: The minimal length of the skirt, if this minimal length is not reached it will add more skirt lines to reach this minimal lenght.
    Note: If the line count is set to 0 this is ignored.
pl: Minimalna długość lini skirt, jeśli minimalna długość nie została osiągnięta zostaną dodane kolejne linie skirt aby ją osiągnąć.
    Zwróć uwagę, że jeśli ilość lini skirt została ustawiona na 0 ta opcja jest ignorowana.

en: Fan speed min (%)
pl: Min prędkość wentylatora (%)

en: When the fan is turned on, it is enabled at this speed setting. If cool slows down the layer, the fan is adjusted between the min and max speed. Minimal fan speed is used if the layer is not slowed down due to cooling.
pl: Kiedy wentylator jest włączony, jest ustawiana ta prędkość obrotów. Jeśli Chłodzenie spowoduje spowolnienie warstwy, prędkość wentylatora jest dostosowywana pomiędzy prędkością min i max. Minimalna prękość jest używana jeśli warsta nie została spowolniona przez Chłodzenie.

en: Fan speed max (%)
pl: Max prękość wentylatora (%)

en: When the fan is turned on, it is enabled at this speed setting. If cool slows down the layer, the fan is adjusted between the min and max speed. Maximal fan speed is used if the layer is slowed down due to cooling by more than 200%.
pl: Kiedy wentylator jest włączony, jest ustawiana ta prędkość obrotów. Jeśli Chłodzenie spowoduje spowolnienie warstwy, prędkość wentylatora jest dostosowywana pomiędzy prędkością min i max. Maksymalna prękość jest używana jeśli warsta została spowolniona przez Chłodzenie więcej niż 200%.

en: Minimum speed (mm/s)
pl: Minimalna prędkość (mm/s)

en: Cool head lift
pl: Chłodzenie przez podnoszenie dyszy

en: Lift the head if the minimal speed is hit because of cool slowdown, and wait the extra time so the minimal layer time is always hit.
pl: Podnieś głowicę jeśli została osiągnięta minimalna prędkość wydruku z powodu spowolnienia przez Chłodzenie, a następnie poczekaj wymagany czas tak aby zawsze spełnić warunek minimalnego czasu warstwy.

en: Solid infill top
pl: Całkowite wypełenie górnej warstwy

en: Create a solid top surface, if set to false the top is filled with the fill percentage. Useful for cups/vases.
pl: Tworzy całkowicie wypełnioną górną warstwę, jeśli nie jest włączone zostanie użyty normalny procent wypełnienia. Użyteczne do kubków/waz.

en: Solid infill bottom
pl: Całkowite wypełenie dolnej warstwy

en: Create a solid bottom surface, if set to false the bottom is filled with the fill percentage. Useful for buildings.
pl: Tworzy całkowicie wypełnioną dolną warstwę, jeśli nie jest włączone zostanie użyty normalny procent wypełnienia. Użyteczne do budynków.

en: Infill overlap (%)
pl: Nachodzenie wypełnienia (%)

en: Amount of overlap between the infill and the walls. There is a slight overlap with the walls and the infill so the walls connect firmly to the infill.
pl: Procentowe nachodzenie na siebie wypełniania i ścian. Niewielka wartość nachodzenia zapewnia pewne sklejanie się ze sobą wypełnienia i ścian.

en: Fill amount (%)
pl: Wartość wypełnienia (%)

en: Distance X/Y (mm)
pl: Odległość X/Y

en: Distance of the support material from the print, in the X/Y directions.
    0.7mm gives a nice distance from the print so the support does not stick to the print.
pl: Odległość materiału supportu od obiektu w osiach X/Y.
    0.7mm to odpowiednia odległość aby support nie przyklejał się za bardzo do wydruku.

en: Distance Z (mm)
pl: Odległość Z (mm)

en: Distance from the top/bottom of the support to the print. A small gap here makes it easier to remove the support but makes the print a bit uglier.
    0.15mm gives a good seperation of the support material.
pl: Odległość od dołu/góry struktury supportu do obiektu. Ustawienie niewielkiej odległości ułatwia usuwanie supportu,a le powoduje że wydruk jest brzydszy.
    0.15mm to dobra separacja supportu.

en: Brim line amount
pl: Ilość lini obrysu

en: The amount of lines used for a brim, more lines means a larger brim which sticks better, but this also makes your effective print area smaller.
pl: Ilość linii użytych do wydrukowania obrysu, więcej lini oznacza większy obrys który lepiej się przykleja, ale powoduje to zmniejszenia efektywnie dostępnej przestrzeni stołu.

en: Extra margin (mm)
pl: Dodatkowy margines (mm)

en: Line spacing (mm)
pl: Odległość linii (mm)

en: When you are using the raft this is the distance between the centerlines of the raft line.
pl: Odległość poszczególnych linii tratwy, jest to odległość między środkami linii z których zbudowana jest tratwa.

en: Base thickness (mm)
pl: Grubość bazy (mm)

en: When you are using the raft this is the thickness of the base layer which is put down.
pl: Jeśli używasz tratwy to jest grubość bazowej piuerwszej warstwy tratwy która jest drukowana.

en: Base line width (mm)
pl: Grubość linii bazy (mm)

en: When you are using the raft this is the width of the base layer lines which are put down.
pl: Jeśli używasz tratwy to jest szerokość lini z jakich zbudowana jest baza tratwy.

en: Interface thickness (mm)
pl: Grubość interfejsu (mm)

en: When you are using the raft this is the thickness of the interface layer which is put down.
pl: Jeśli używasz tratwy to jest grubość warstwy interfejsu.

en: Interface line width (mm)
pl: Grubość linii interfejsu (mm)

en: When you are using the raft this is the width of the interface layer lines which are put down.
pl: Jeśli używasz tratwy to jest szerokość linii z jakich zbudowana jest warstwa interfejsu.

en: Fix horrible
pl: Napraw straszliwości

en: Combine everything (Type-A)
pl: Scal wszystko (Typ-A)

en: Combine everything (Type-B)
pl: Scal wszystko (Typ-B)

en: Keep open faces
pl: Zachowaj otwarte płaszczyzny

en: Extensive stitching
pl: Rozległe zszywanie

en: Save profile on slice
pl: Zapisz Profil po podziale na warstwy

en: When slicing save the profile as [stl_file]_profile.ini next to the model.
pl: Po zakończeniu procesu podziału na warstwy (slice) Profil zostanie zapisany obok modelu jako plik [stl_file]_profile.ini

en: Cost (price/kg)
pl: Koszt (cena/kg)

en: Cost of your filament per kg, to estimate the cost of the final print.
pl: Koszt filamentu za 1 kg, używany do oszacowania kosztu wydruku elementu.

en: Cost (price/m)
pl: Koszt (cena/m)

en: Cost of your filament per meter, to estimate the cost of the final print.
pl: Koszt filamentu za 1 metr, używany do oszacowania kosztu wydruku elementu.

en: Auto detect SD card drive
pl: Automatycznie wykryj czytnik kart SD

en: Auto detect the SD card. You can disable this because on some systems external hard-drives or USB sticks are detected as SD card.
pl: Automatyczne wykrywanie czytnika kart SD. Być może chcesz wyłączyć tą opcję gdyż na niektórych systemach pen-drive'y lub zewnętrzne dyski twarde rozpoznawane są jako czytniki SD.

en: Check for updates
pl: Spradź aktualizacje

en: Check for newer versions of Cura on startup
pl: Sprawdzaj czy jest nowa wersja Cura podczas startu

en: Send usage statistics
pl: Wyślij statystyki użycia

en: Density (kg/m3)
pl: Gęstość (kg/m3)

en: Weight of the filament per m3. Around 1240 for PLA. And around 1040 for ABS. This value is used to estimate the weight if the filament used for the print.
pl: Waga filamentu na 1 m3. Około 1240 dla PLA. I około 1040 dla ABS. Ta wartość jest używana aby oszacować wagę filamentu użytą do wydruku.

en: Model colour
pl: Kolor modelu

en: Model colour (2)
pl: Kolor modelu (2)

en: Model colour (3)
pl: Kolor modelu (3)

en: Model colour (4)
pl: Kolor modelu (4)

en: Maximum width (mm)
pl: Maksymalna szerokość (mm)

en: Size of the machine in mm
pl: Wielkość drukarki w mm

en: Maximum depth (mm)
pl: Maksymalna głębokość (mm)

en: Maximum height (mm)
pl: MAksymalna wysokość (mm)

en: If you have an heated bed, this enabled heated bed settings (requires restart)
pl: Jeśli posiadasz podgrzewany stół, ta opcja włącza ustawienia podgrzewanego stołu (wymaga restartu)

en: GCode Flavor
pl: Rodzaj GCode

en: Extruder count
pl: Ilość ekstruderów

en: Amount of extruders in your machine.
pl: Ilość ekstruderów w Twojej drukarce

en: Offset X
pl: Przesunięcie X

en: The offset of your secondary extruder compared to the primary.
pl: Przesunięcie drugiego esktrudera w odniesieniu do głównego.

en: Offset Y
pl: Przesunięcie Y

en: The offset of your tertiary extruder compared to the primary.
pl: Przesunięcie trzeciego esktrudera w odniesieniu do głównego.

en: The offset of your forth extruder compared to the primary.
pl: Przesunięcie czwartego esktrudera w odniesieniu do głównego.

en: E-Steps per 1mm filament
pl: Ilość E-kroków na 1mm filamentu

en: Amount of steps per mm filament extrusion. If set to 0 then this value is ignored and the value in your firmware is used.
pl: Ilość kroków na mm ekstrudowanego filamentu. Jeśli ustawisz 0 wartość zostanie zignorowana i użyte będzie ustawienie w firmware.

en: Serial port
pl: Port szeregowy

en: Serial port to use for communication with the printer
pl: Port szeregowy który ma zostać użyty do komunikacji z drukarką

en: Baudrate
pl: Prędkość transmisji

en: Speed of the serial port communication
    Needs to match your firmware settings
    Common values are 250000, 115200, 57600
pl: Prędkość komunikacji portu szeregowego
    Musi odpowiadać ustawieniu w firmware
    Najczęściej spotykane wartości to 250000, 115200 i 57600

en: Head size towards X min (mm)
pl: Rozmiar głowicy w kierunku X min (mm)

en: The head size when printing multiple objects, measured from the tip of the nozzle towards the outer part of the head. 75mm for an Ultimaker if the fan is on the left side.
pl: Rozmiar głowicy używany podczas drukowania wielu obiektów, mierzony od czubka dyszy w kierunku zewnętrznych części głowicy. Dla Ultimakera jest to 75mm jeśli wentylator jest po lewej stronie.

en: Head size towards Y min (mm)
pl: Rozmiar głowicy w kierunku Y min (mm)

en: The head size when printing multiple objects, measured from the tip of the nozzle towards the outer part of the head. 18mm for an Ultimaker if the fan is on the left side.
pl: Rozmiar głowicy używany podczas drukowania wielu obiektów, mierzony od czubka dyszy w kierunku zewnętrznych części głowicy. Dla Ultimakera jest to 18mm jeśli wentylator jest po lewej stronie.

en: Head size towards X max (mm)
pl: Rozmiar głowicy w kierunku X max (mm)

en: Head size towards Y max (mm)
pl: Rozmiar głowicy w kierunku Y max (mm)

en: The head size when printing multiple objects, measured from the tip of the nozzle towards the outer part of the head. 35mm for an Ultimaker if the fan is on the left side.
pl: Rozmiar głowicy używany podczas drukowania wielu obiektów, mierzony od czubka dyszy w kierunku zewnętrznych części głowicy. Dla Ultimakera jest to 35mm jeśli wentylator jest po lewej stronie.

en: Printer gantry height (mm)
pl: Wysokość bramy drukarki (mm)

en: The height of the gantry holding up the printer head. If an object is higher then this then you cannot print multiple objects one for one. 60mm for an Ultimaker.
pl: Wysokość bramy drukarki, w której zamocowana jest głowica. Jeśli obiekt jest wyższy niż ta wartość nie możesz drukować obiektów jednego po drugim. Dla Ultimakera jest to 60mm.
