Cura - en to cs translation catalogue (480 entries)

en: * Have other changes in the firmware
cs: * Jste již provedl nějaké změny v původním firmware

en: * You have an older machine based on ATMega1280 (Rev 1 machine)
cs: * Máte starší tiskárnu s elektronikou ATMega1280 (Rev 1)

en: 2nd nozzle temperature (C)
cs: Teplota druhé trysky (C)

en: 3D window error
cs: Chyba 3D vykreslování

en: 3th nozzle temperature (C)
cs: Teplota třetí trysky (C)

en: 4th nozzle temperature (C)
cs: Teplota čtvrté trysky (C)

en: A bottom layer of more then %.2fmm (3/4 nozzle size) usually give bad results and is not recommended.
cs: Spodní vrstva z více než 0,2% FMM (3/4 velikosti trysky) obvykle dává špatné výsledky a není doporučeno.

en: A new version of Cura is available, would you like to download?
cs: Nalezena nová verze Cura, mám ji stáhnout?

en: About Cura...
cs: O Cura...

en: Add a certain amount of overlapping extrusion on dual-extrusion prints. This bonds the different colors together.
cs: Úroveň překryvu při dual-extruzi. Tím dochází k propojení jednotlivých barev/materiálů k sobě.

en: Add new machine wizard
cs: Průvodce přidáním nové tiskárny

en: Add...
cs: Přidat...

en: Airgap
cs: Vzduchová mezera

en: Amount of extruders in your machine.
cs: Počet extruderů vaší tiskárny

en: Amount of infill structure in the support material, less material gives weaker support which is easier to remove. 15% seems to be a good average.
cs: Hustota výplně podpor. Méně materiálu znamená křehčí podporu, která se lépe odlamuje. 15% se zdá být dobrým průměrem-

en: Amount of overlap between the infill and the walls. There is a slight overlap with the walls and the infill so the walls connect firmly to the infill.
cs: Velikost překryvu výplně a obrysů. Tato volba zajišťuje že dojde k propojení obrysů a výplně.

en: Amount of retraction when switching nozzle with dual-extrusion, set at 0 for no retraction at all. A value of 16.0mm seems to generate good results.
cs: Délka retrakce když se vymění trysky, 0 - žádná retrakce. Hodnota 16mm se zdá být fajn.

en: Amount of retraction, set at 0 for no retraction at all. A value of 4.5mm seems to generate good results.
cs: Délka retrakce, 0 - bez retrakce. Pro Ultimaker se doporučuje 4.5mm

en: Amount of steps per mm filament extrusion. If set to 0 then this value is ignored and the value in your firmware is used.
cs: Počet kroků na mm vytlačovaného vlákna. Pokud je nastavena 0 a pak je použita hodnota ve firmwaru.

en: Amount of surface layers put on top of the raft, these are fully filled layers on which the model is printed.
cs: Počet vrstev nad raftem. Tyto vrstvy jsou s plnou výplní.

en: An error has occurred during the 3D view drawing.
cs: Došlo k chybě při vykreslení 3D náhledu.

en: Are you sure your filament is that thick? Normal filament is around 3mm or 1.75mm.
cs: Jsi si jistý, že vaše vlákno má tento průměr? Normální vlákno má průměr kolem 3 mm nebo 1,75 mm.

en: Auto detect SD card drive
cs: Autodetekce SD karty

en: Auto detect the SD card. You can disable this because on some systems external hard-drives or USB sticks are detected as SD card.
cs: Automatická detekce SD karty. Lze vypnout, protože na některých systémech jsou externí hard-disky nebo USB flash disky detekovány jako SD karta.

en: Awesome!
cs: Skvělé!

en: Base (mm)
cs: Základna (mm)

en: Base line width (mm)
cs: Šířka tištěné linky (mm)

en: Base thickness (mm)
cs: Tloušťka základny (mm)

en: Baudrate
cs: Přenosová rychlost (bd)

en: Be sure to review the default profile before running it on your machine.
cs: Zkontrolujte nastavení profilu před spuštěním tisku.

en: Bed center is 0,0,0 (RoStock)
cs: Střed stolku je 0,0,0 (RoStock)

en: Bed temperature (C)
cs: Teplota ohřívací podložky (C)

en: Both
cs: Oba

en: Bottom layer speed (mm/s)
cs: Rychlost tisku první vrstvy (mm/s)

en: Bottom/Top thickness (mm)
cs: Šířka vršku a spodku (mm)

en: Brim
cs: Okraj

en: Brim line amount
cs: Počet linek pro Obrys

en: Build area shape
cs: Tvar tiskové plochy

en: Building model %s...
cs: Vytvářím model %s...

en: Calibrating the Steps Per E requires some manual actions.
cs: Kalibrace extrudéru vyžaduje pár ručních zásahů.

en: Cancel print
cs: Zrušit tisk

en: Cannot remove the last machine configuration in Cura
cs: Nelze odebrat poslední tiskárnu z Cura

en: Category:
cs: Kategorie:

en: Center on platform
cs: Do středu stolku

en: Change machine name
cs: Změň název tiskárny

en: Change the language in which Cura runs. Switching language requires a restart of Cura
cs: Změna jazyka. Pro přepnutí je nutné restartovat Cura.

en: Check for newer versions of Cura on startup
cs: Kontrolovat aktualizace při startu Cura

en: Check for update...
cs: Zkontrolovat aktualizace...

en: Check for updates
cs: Kontrolovat aktualizace

en: Checking the heater and temperature sensor.
cs: Kontrola ohřívací patrony a teplotního senzoru.

en: Checking token
cs: Kontrola tokenu

en: Checkup finished
cs: Testy ukončeny

en: Circle
cs: Kruh

en: Clear platform
cs: Smazat vše

en: Colours
cs: Barvy

en: Combine everything (Type-A)
cs: Vše spojit (Typ A)

en: Combine everything (Type-B)
cs: Vše spojit (Typ B)

en: Combing is the act of avoiding holes in the print for the head to travel over. If combing is disabled the printer head moves straight from the start point to the end point and it will always retract.
cs: Vyhýbání je způsob jak zabránit přejezdům trysky nad vnitřními dírami objektu. Tryska pak jezdí jen po oblastech výplně. Při vypnutém Vyhýbání, se tisková hlav pohybuje přímo z bodu do bodu a vždy dojde k retrakci.

en: Communication State: %s
cs: Stav komunikace: %s

en: Communication settings
cs: Parametry komunikace

en: Communication:
cs: Komunikace

en: Connect
cs: Připojit

en: Connecting to machine.
cs: Probíhá připojení k tiskárně.

en: Connecting to machine...
cs: Připojování k tiskárně..

en: Cool
cs: Chlazení

en: Cool head lift
cs: Přizvednutí trysky pro ochlazení

en: Cooldown before temperature check.
cs: Ochlazení před kontrolou teplot.

en: Copy profile to clipboard
cs: Kopírovat profil do schránky

en: Cost (price/kg)
cs: Cena cena za kg

en: Cost (price/m)
cs: Cena za metr

en: Cost of your filament per kg, to estimate the cost of the final print.
cs: Cena 1kg vašeho vlákna, pro odhad nákladů tisku.

en: Cost of your filament per meter, to estimate the cost of the final print.
cs: Cena 1m vašeho vlákna, pro odhad nákladů tisku.

en: Create a solid bottom surface, if set to false the bottom is filled with the fill percentage. Useful for buildings.
cs: Tiskne plnou výplní spodek modelu. Není-li volba použita, spodek se vytiskne tak hustě, jak je nastavena výplň.

en: Create a solid top surface, if set to false the top is filled with the fill percentage. Useful for cups/vases.
cs: Tiskne plnou výplní vršek modelu. Není-li volba použita, vršek se vytiskne tak hustě, jak je nastavena výplň.

en: Creating new design on YouMagine...
cs: Vytvoření nového modelu na YouMagine.

en: Cura is now authorized to share on YouMagine
cs: Cura je nyní autorizovaná pro sdílení na YouMagine.

en: Cura is now ready to be used!
cs: Cura je připravena k používání!

en: Cura only supports firmware updates for ATMega2560 based hardware.
    So updating your RepRap with Cura might or might not work.
cs: Cura podporuje pouze elektroniku založenou na ATMega2560. Takže aktualizace pomocí Cury nemusí fungovat!

en: Cura requires these new features and thus
    your firmware will most likely need to be upgraded.
    You will get the chance to do so now.
cs: Cura tyto vlastnosti firmware vyžaduje, tedy bude nejspíše třeba firmware aktualizovat. Právě teď je na to správná chvíle.

en: Cura settings
cs: Nastavení Cura

en: Cut off object bottom (mm)
cs: Zanořit objekt (mm)

en: Delete all objects
cs: Smazat vše

en: Delete object
cs: Smazat objekt

en: Density (kg/m3)
cs: Hustota (kg/m3)

en: Depth (mm)
cs: Hloubka (mm)

en: Description:
cs: Popis:

en: Design name
cs: Název vzhledu

en: Design name:
cs: Název vzhledu:

en: Diameter (mm)
cs: Průměr (mm)

en: Diameter of your filament for the 2nd nozzle. Use 0 to use the same diameter as for nozzle 1.
cs: Průměr filamentu pro druhou trysku. Vložte 0 pro shodný průměr s první tryskou.

en: Diameter of your filament for the 3th nozzle. Use 0 to use the same diameter as for nozzle 1.
cs: Průměr filamentu pro třetí trysku. Vložte 0 pro shodný průměr s první tryskou.

en: Diameter of your filament for the 4th nozzle. Use 0 to use the same diameter as for nozzle 1.
cs: Průměr filamentu pro čtvrtou trysku. Vložte 0 pro shodný průměr s první tryskou.

en: Diameter of your filament, as accurately as possible.
    If you cannot measure this value you will have to calibrate it, a higher number means less extrusion, a smaller number generates more extrusion.
cs: Průměr filamentu co nejpřesněji. Vyšší číslo znamená méně vytlačovaného materiálu.

en: Diameter2 (mm)
cs: Průměr 2 (mm)

en: Diameter3 (mm)
cs: Průměr 3 (mm)

en: Diameter4 (mm)
cs: Průměr 4 (mm)

en: Diameter:
cs: Průměr:

en: Different options that help in preventing corners from lifting due to warping.
    Brim adds a single layer thick flat area around your object which is easy to cut off afterwards, and it is the recommended option.
    Raft adds a thick raster below the object and a thin interface between this and your object.
    (Note that enabling the brim or raft disables the skirt)
cs: Různé možnosti, které pomáhají v preventivně proti deformacím a odlepování rohů. 
    "Okraj" přidává jednu vrstvu kolem objektu, která jde po tisku snadno odříznout. Toto je doporučená volba. 
    "Raft" přidává silný rastr pod objektem a tenké rozhraní mezi ním a objektem. 
    (Povolený "Brim" nebo "Raft" zakáže "Skirt")

en: Directly publish the design after uploading.
    Without this check the design will not be public
    until you publish it yourself on YouMagine.com
cs: Publikovat model po jeho nahrání. Bez této volby model nebude viditelný do doby než ho ručn publikujete na YouMagine.com

en: Display color for first extruder
cs: Barva zobrazení 1. extruderu

en: Display color for forth extruder
cs: Barva zobrazení 4. extruderu

en: Display color for second extruder
cs: Barva zobrazení 2. extruderu

en: Display color for third extruder
cs: Barva zobrazení 3. extruderu

en: Distance (mm)
cs: Vzdálenost (mm)

en: Distance X/Y (mm)
cs: Vzdálenost X/Y (mm)

en: Distance Z (mm)
cs: Vzdálenost Z (mm)

en: Distance from the top/bottom of the support to the print. A small gap here makes it easier to remove the support but makes the print a bit uglier.
    0.15mm gives a good seperation of the support material.
cs: Vzdálenost od horní / dolní části podpěry od výtisku.Malá mezera usnadňuje odstranit podpěru, ale je tisk tnevzhlednější. 
    Doporučeno je 0,15 mm.u.

en: Distance of the support material from the print, in the X/Y directions.
    0.7mm gives a nice distance from the print so the support does not stick to the print.
cs: Vzdálenost podpěr od výtisku, ve směrech X / Y. 
    Dopodučeno je 0,7 mm, podpěry se pak nelepí k výtisku.

en: Do not upgrade to this firmware if:
cs: Neaktualizujte firmware když:

en: Done!
    Installed firmware: %s
cs: Hotovo!
    Informace of firmware: %s

en: Draw curves
cs: Kraslit křivku

en: Dual extrusion
cs: Dvojtryska

en: Dual extrusion (experimental)
cs: Dvojtryska (experimentální)

en: Dual extrusion merge
cs: Spojit do dvoubarevného modelu

en: Dual extrusion overlap (mm)
cs: Přesah při dual extrusion (mm)

en: Dual extrusion switch amount (mm)
cs: Délka retrakce při výměně trysky (mm)

en: E-Steps per 1mm filament
cs: Počet kroků motoru extruderu na 1mm.

en: Edit
cs: Editovat

en: Enable combing
cs: Povolit Vyhýbání

en: Enable cooling fan
cs: Používat větráček pro chlazení

en: Enable retraction
cs: Povolit retrakce

en: Enable the cooling fan during the print. The extra cooling from the cooling fan is essential during faster prints.
cs: Povolit ventilátor při tisku. Chlazení modelu pomůže při rychlejších tiscích, a nižších vrstvách. Především vhodné pro PLA.

en: Enabled plugins
cs: Povolená rozšíření

en: Endstops:
cs: Koncové spínače

en: Engine log...
cs: Log sliceru

en: Enter the new name:
cs: Zadej nové jméno

en: Error log
cs: Chyby

en: Error: Failed to open serial port to machine
    If this keeps happening, try disconnecting and reconnecting the USB cable
cs: Chyba: Nelze otevřít seriový pot.
    V případě že se tak děje neustále, zkuste odpojit a znovu zapojiit USB kabel.

en: Error: no plugin selected
cs: Chyba: nebylo zvoleno rozšíření

en: Extensive stitching
cs: Zalátání všeho

en: Extensive stitching tries to fix up open holes in the model by closing the hole with touching polygons. This algorthm is quite expensive and could introduce a lot of processing time.
    As with all "Fix horrible" options, results may vary and use at your own risk.
cs: Zalátání všeho se pokouší opravit otevřené díry jejich uzavíráním pomocí spojených polygonů. Tento algoritmus je náročný, může zpomalit proces.  Stejně tak jako všechny volby automatické opravy i tato může vést k nepředvídatelným výsledkům.

en: Exterior Only
cs: Pouze vnějšek

en: Extra margin (mm)
cs: Extra okraj (mm)

en: Extra width factor for the extrusion on the first layer, on some printers it's good to have wider extrusion on the first layer to get better bed adhesion.
cs: Extra šířka pro první vrstvu. Pro některé tiskárny je výhodné mít první vrstvu širší než ostatní, model se pak lépe přichytí k podložce.

en: Extrude 100mm filament
cs: Extrudovat 100mm filamentu.

en: Extruder %d
cs: Extruder: %d

en: Extruder count
cs: Počet extruderů

en: Extruder drive upgrade
cs: Vylepšení etruderu

en: Failed to contact YouMagine.com
cs: Nepodařilo se kontaktovat YouMagine.com

en: Failed to create a design, nothing uploaded!
cs: Nepodařilo se vytvořit model, soubor nebyl přenesen.

en: Failed to establish connection with the printer.
cs: Nepodařilo se navázat spojení s tiskárnou

en: Failed to find machine for firmware upgrade
    Is your machine connected to the PC?
cs: Nepodařilo se najít tiskárnu pro aktualizaci firmware. Je tiskárna připojená k PC?

en: Failed to upload %s!
cs: Chyba uploadu %s!

en: Failed to upload snapshot!
cs: Nepodařilo se přenést náhled.

en: Failed to write firmware.
cs: Nepodařilo se zapsat firmware

en: Fan full on at height (mm)
cs: Spustit větrák naplno ve výšce (mm)

en: Fan speed max (%)
cs: Maximální rychlost větráku (%)

en: Fan speed min (%)
cs: Minimální rychlost větráku (%)

en: Fast low quality print
cs: Rychlý tisk

en: Filament settings
cs: Nastavení filamentu

en: File
cs: Soubor

en: Fill
cs: Výplň

en: Fill Density (%)
cs: Hustota výplně (%)

en: Fill amount (%)
cs: Úroveň výplně

en: Firmware is the piece of software running directly on your 3D printer.
    This firmware controls the step motors, regulates the temperature
    and ultimately makes your printer work.
cs: Firmware je program řídící krokové motory, reguluje teplotu. Je srdcem 3D tiskárny.

en: Firmware update
cs: Aktualizace firmware

en: First extruder
cs: První extruder

en: First remove any filament from your machine.
cs: Ne

en: First time run wizard
cs: Průvodce prvním spuštěním

en: Fix horrible
cs: Opravovat

en: Flavor of generated GCode.
    RepRap is normal 5D GCode which works on Marlin/Sprinter based firmwares.
    UltiGCode is a variation of the RepRap GCode which puts more settings in the machine instead of the slicer.
    MakerBot GCode has a few changes in the way GCode is generated, but still requires MakerWare to generate to X3G.
    BFB style generates RPM based code.
    Mach3 uses A,B,C instead of E for extruders.
cs: Typ generovaného GCode
    RepRap je standardní 5D GCode který funguje na Marlin/Sprinter firmwarech.
    UltiGCode je variací RepRap GCode více nastavení řeší samottný firmware oproti sliceru.
    MakerBot GCode obsahuje pár změn oproti standardnímu GCode stále je zapotřebí MakerWare pro vygenerování X3G.
    BFB typ generuje G-code na základě RPM.
    Mach3 používá  A,B,C místo E pro extrudery.

en: Flow (%)
cs: Rychlost extruderu (%)

en: Flow compensation, the amount of material extruded is multiplied by this value
cs: Kompenzace toku plastu, množství vytlačovaného materiálu je vynásobeno touto hodnotou.

en: For "One at a time" printing, you need to have entered the correct head size and gantry height in the machine settings
cs: Pro "Tisknout po jednom" je třeba mít správně vyplněné údaje o velikosti hlavy a rozměrech konstrukce v nastavení tiskárny.

en: For full details see: http://wiki.ultimaker.com/Cura:stats
cs: Pro další detaily: http://wiki.ultimaker.com/Cura:stats

en: GCode Flavor
cs: Typ G-Code

en: Gap between the last layer of the raft and the first printing layer. A small gap of 0.2mm works wonders on PLA and makes the raft easy to remove.
cs: Mezírka mezi poslední vrstvou raftu a modelem. Malinká mezírka 0.2mm funguje skvěle na PLA a zajistí jednoduché odlomení raftu.

en: Head size towards X max (mm)
cs: Pozice trysky v extruderu - X max (mm)

en: Head size towards X min (mm)
cs: Pozice trysky v extruderu - X min (mm)

en: Head size towards Y max (mm)
cs: Pozice trysky v extruderu - Y max (mm)

en: Head size towards Y min (mm)
cs: Pozice trysky v extruderu - Y min (mm)

en: Head temperature: %d
cs: Teplota hlavy: %d

en: Heated bed
cs: Ohřívaný stolek

en: Heated printer bed (kit)
cs: Ohřívaná podložka (kit)

en: Heated printer bed (self built)
cs: Ohrívaný stolek (samovýroba)

en: Heatup for filament removal
cs: Ohřát pro vyjmutí filamentu

en: Height (mm)
cs: Výška (mm)

en: Help
cs: Nápověda

en: High quality print
cs: Kvalitní tisk

en: How many copies do you want?
cs: Kolik kopií?

en: I am sorry, but Cura does not ship with a default firmware for your machine configuration.
cs: Je nám líto, ale Cura neobsahuje základní firmware pro vaši tiskárnu.

en: If the raft is enabled, this is the extra raft area around the object which is also rafted. Increasing this margin will create a stronger raft while using more material and leaving less area for your print.
cs: Je-li povolen raft, přesah velikosti raftu oproti modelu. Zvětšení této vzdálenosti vytvoří silnější raft avšak ubírá tak na velikosti tisknutelné plochy.

en: If you have an Ultimaker bought after october 2012 you will have the
    Extruder drive upgrade. If you do not have this upgrade,
    it is highly recommended to improve reliability.
cs: Pokud jste zakoupil Ultimaker po říjnu 2012, budete mít upgrade extrudéru. Pokud tento upgrade nevlastníte, doporučujeme jej zakoupit pro zvýšení spolehlivosti.

en: If you have an heated bed, this enabled heated bed settings (requires restart)
cs: Pokud máte vyhřívané lůžko, je povoleno nastavení vyhřívání (vyžaduje restart)

en: If you like a default profile for your machine added,
    then make an issue on github.
cs: Chcete-li zařadit profil pro svou tiskárnu vytvořte ticket na GitHubu.

en: If you still have filament in your printer which needs
    heat to remove, press the heat up button below:
cs: Jestliže máte v tiskárně filament, které je třeaba ohřát před vyjmutím, stistkněte tlačítko "Ohřát pro vyjmutí" níže.

en: Images:
cs: Obrázky:

en: Infill
cs: Výplň

en: Infill overlap (%)
cs: Přesah výplně (%)

en: Infill speed (mm/s)
cs: Rychlost tisku výplně (mm/s)

en: Initial layer line width (%)
cs: Šířka čáry (%) při první vrstvě

en: Initial layer thickness (mm)
cs: Tloušťka první vrstvy (mm)

en: Inner shell speed (mm/s)
cs: Rychlost tisku vnitřních kontur (mm/s)

en: Install custom firmware...
cs: Nainstalovat vlastní firmware...

en: Install default firmware...
cs: Nainstalovat základní firmware

en: Interface line width (mm)
cs: Šířka linek druhé vrstvy raftu (mm)

en: Interface thickness (mm)
cs: Tloušťka druhé vrstvy (tenké) raftu (mm)

en: It is a good idea to do a few sanity checks now on your Ultimaker.
    You can skip these if you know your machine is functional.
cs: Je dobrým nápadem provést pár testů. Můžete tyto testy přeskočit, jestliže víte, že vaše tiskárna funguje správně.

en: It is highly unlikely that your machine can achieve a printing speed above 150mm/s
cs: Je velmi nepravděpodobné, že vaše tiskárna může dosáhnout rychlosti posuvu nad 150 mm/s

en: It is highly unlikely that your machine can achieve a travel speed above 300mm/s
cs: Je velmi nepravděpodobné, že vaše tiskárna může dosáhnout rychlosti posuvu nad 300 mm/s

en: Keep open faces
cs: Ponechat otevřené stěny

en: Language
cs: Řeč

en: Lay flat
cs: Polozit

en: Layer height (mm)
cs: Šířka vrstvy (mm)

en: Layer height in millimeters.
    This is the most important setting to determine the quality of your print. Normal quality prints are 0.1mm, high quality is 0.06mm. You can go up to 0.25mm with an Ultimaker for very fast prints at low quality.
cs: Výška vrstvy v milimetrech.
    Toto je nejdůležitější nastavení ovlivňující kvalitu tisku. Standardní kvalita je 0.1mm, vysoká 0.06. Je možné jít až na výšku 0.25mm případně více, pro rychlé a méně kvalitní tisky.

en: Layer thickness of the bottom layer. A thicker bottom layer makes sticking to the bed easier. Set to 0.0 to have the bottom layer thickness the same as the other layers.
cs: Tloušťka spodní vrstvy. Tlustější vrstva lépe drží na podložce. Hodnota 0 znamená stejnou tloušťku jako ostatní vrstvy.

en: Layers
cs: Vrstvy

en: Less flow than 50% is rare and usually not recommended.
cs: Nižší tok než 50% je podivný a nedoporučený.

en: License:
cs: Licence:

en: Lift the head if the minimal speed is hit because of cool slowdown, and wait the extra time so the minimal layer time is always hit.
cs: Při použití této volby dojde k nadzvednutí hlavy a posečkání do nastavené minimální doby tisku.

en: Line count
cs: Počet objetí

en: Line spacing (mm)
cs: Vzdálenost linek (mm)

en: Load
cs: Načíst

en: Load Profile from GCode...
cs: Načíst profil z GCode...

en: Load model file...	CTRL+L
cs: Nahrát model...	CTRL+L

en: Loading toolpath for visualization (%d%%)
cs: Nahrávám dráhy nástroje pro vizualizaci (% d%%)

en: Machine
cs: Tiskárna

en: Machine center 0,0
cs: Střed 0,0

en: Machine depth (mm)
cs: Hloubka tiskárny (mm)

en: Machine height (mm)
cs: Výška tiskárny (mm)

en: Machine name
cs: Jméno tiskárny

en: Machine remove error
cs: Nelze odebrat tiskárnu

en: Machine settings
cs: Nastavení tiskárny

en: Machine settings...
cs: Nastavení tiskárny...

en: Machine width (mm)
cs: Šířka tiskárny (mm)

en: Machines firmware defines the center of the bed as 0,0 instead of the front left corner.
cs: Firmware definuje střed podložky 0,0 místo předního rohu.

en: Material:
cs: Materiál:

en: Maximum depth (mm)
cs: Maximání hloubka (mm)

en: Maximum height (mm)
cs: Maximální výška (mm)

en: Maximum width (mm)
cs: Maximální šířka (mm)

en: Minecraft map import...
cs: Import mapy Minecraftu...

en: Minimal extrusion before retracting (mm)
cs: Minimální extruze před retrakcí (mm)

en: Minimal layer time (sec)
cs: Minimální doba tisku vrstvy (sekundy)

en: Minimal length (mm)
cs: Minimální délka (mm)

en: Minimum amount of travel needed for a retraction to happen at all. To make sure you do not get a lot of retractions in a small area.
cs: Minimální vzdálenost kterou musí tryska urazit aby se retrakce stala. U malých objektů se tak snížuje počet retrakcí.

en: Minimum speed (mm/s)
cs: Minimální rychlost (mm/s)

en: Minimum time spent in a layer, gives the layer time to cool down before the next layer is put on top. If the layer will be placed down too fast the printer will slow down to make sure it has spent at least this amount of seconds printing this layer.
cs: Minimální doba po kterou se musí tisknout vrstvy. Jestliže by měla být vrstva hotová dřív, tiskárna zpomalí aby bylo jisté, že doba tisku vrstvy bude minimálně tato určená. Tato volba dává čas předchozí vrstvě, aby dostatečně zchladla, než se na ní začne vrstvit další.

en: Minimum travel (mm)
cs: Minimální přejezd (mm)

en: Mirror
cs: Zrcadlit

en: Mirror X
cs: Zrcadlit podle X

en: Mirror Y
cs: Zrcadlit podle Y

en: Mirror Z
cs: Zrcadlit podle Z

en: Model colour
cs: Barva modelu

en: Model colour (2)
cs: Barva modelu 2

en: Model colour (3)
cs: Barva modelu 3

en: Model colour (4)
cs: Barva modelu 4

en: More flow than 150% is rare and usually not recommended.
cs: Vyšší tok než 150% je podivný a nedoporučený.

en: Multiply
cs: Duplikovat

en: Multiply object
cs: Duplikovat objekt

en: New design error.
cs: Chyba v novém vzhledu:

en: New version available
cs: Nová verze je dostupná

en: Next put in your filament so the tip is aligned with the
    top of the extruder drive.
cs: Zasuňte filament tak, že bude v rovině s vrškem extruderu.

en: No profile found in GCode file.
    This feature only works with GCode files made by Cura 12.07 or newer.
cs: Nenalezen profil v GCode. Pracuje pouze s GCode generovaným Curou 12.07 a novější.

en: No webcam found on your system
cs: Ve vašem systému nalezena žádná webkamera

en: Normal
cs: Normální

en: Normal quality print
cs: Normální tisk

en: Note that these profiles are not guaranteed to give good results,
    or work at all. Extra tweaks might be required.
    If you find issues with the predefined profiles,
    or want an extra profile.
    Please report it at the github issue tracker.
cs: Tyto profily negarantují dobré výsledky nebo nemusí fungovat vůbec. Je zapotřebí věnovat pozornost nastavení. V případě nalezení problému s předdefinovanými profily nebo žádosti o přidání vyplňte ticket na GitHubu.

en: Now measure the amount of extruded filament:
    (this can be more or less then 100mm)
cs: Změřte délku vyextrudovaného filamentu.(měla by být přibližně 100mm)

en: Nozzle size (mm)
cs: Šířka trysky (mm)

en: Number of copies
cs: Počet kopií

en: Offset X
cs: Posunutí v X

en: Offset Y
cs: Posunutí v Y

en: One at a time warning
cs: Varování - po jednom

en: Online documentation...
cs: Dokumentace online

en: Only follow mesh surface
cs: Pouze okraje

en: Only follow the mesh surfaces of the 3D model, do not do anything else. No infill, no top/bottom, nothing.
cs: Pouze obrysy. Žádné plnění, ani vršek, ani spodek ... nic.

en: Ooze shield
cs: Otírací ohrádka

en: Open 3D model
cs: Otevřít 3D model

en: Open Profile...
cs: Otevřít profil...

en: Open YouMagine website...
cs: Otevřít YouMagine stránky...

en: Open expert settings...	CTRL+E
cs: Otevřít nastavení pro experty...	CTRL+E

en: Open firmware to upload
cs: Otevřít firmware

en: Open plugin location
cs: Otevřít umístění rozšíření

en: Other (Ex: RepRap, MakerBot)
cs: Ostatní (např.: RepRap, MakerBot)

en: Other:
cs: Ostatní:

en: Outer shell speed (mm/s)
cs: Rychlost tisku vnějších kontur (mm/s)

en: Overhang
cs: Previsy

en: Overhang angle for support (deg)
cs: Úhel převisu pro který se tvoří support (stupně)

en: Overhang view not working due to lack of OpenGL shaders support.
cs: Zborazení převisů není funkční, protože není podpora OpenGL shaderů-

en: PID Debugger...
cs: Ladění PID...

en: Paste token here
cs: Sem vložte token

en: Pause
cs: Pauza

en: Platform adhesion type
cs: Vylepšení přilnavosti

en: Please connect the printer to
    your computer with the USB cable.
cs: Prosím přopojte tiskárnu k vašemu počítači pomocí USB kabelu.

en: Please make sure none of the endstops are pressed.
cs: Ujistěte se, že žádný z koncových spínaču není stisknutý.

en: Please press the back Y endstop.
cs: Stiskněte koncový spínač vzadu Y

en: Please press the bottom Z endstop.
cs: Stiskněte koncový spínač dole Z

en: Please press the front Y endstop.
cs: Stiskněte koncový spínač vpředu Y

en: Please press the left X endstop.
cs: Stiskněte koncový spínač nalevo X

en: Please press the right X endstop.
cs: Stiskněte koncový spínač napravo X

en: Please press the top Z endstop.
cs: Stiskněte koncový spínač nahoře Z

en: Plugins
cs: Rozšíření

en: Plugins:
cs: Rozšíření:

en: Preferences...	CTRL+,
cs: Nastavení...	CTRL+,

en: Print
cs: Tisknout

en: Print all at once
cs: Tisknout vše najednou

en: Print one at a time
cs: Tisknout postupně

en: Print speed (mm/s)
cs: Rychlost tisku (mm/s)

en: Print speed for the bottom layer, you want to print the first layer slower so it sticks better to the printer bed.
cs: Rychlost tisku spodní vrstvy. První vrstva se většinou tiskne pomaleji, aby se dobře přichytila na podložku.

en: Print support structure
cs: Tisknout s podporou

en: Print window
cs: Tiskové okno

en: Print with %s
cs: Tisknout na %s

en: Print...	CTRL+P
cs: Tisk...	CTRL+P

en: Printer gantry height (mm)
cs: Výška tiskového prostoru (mm)

en: Printer head size
cs: Velikost hotendu

en: Printing on %s
cs: Probíhá tisk na %s

en: Printing temperature (C)
cs: Teplota tisku (C)

en: Printing window type
cs: Typ okna tisku

en: Profile load error
cs: Chyba při načítání profilu

en: Profile reset
cs: Resetovat profil

en: Publish after upload
cs: Publikovat model po jeho nahrání.

en: Publishing design...
cs: Publikuji model ...

en: Quality
cs: Kvalita

en: Quit
cs: Konec

en: Reading firmware...
cs: Čtení firmware...

en: Recent Model Files
cs: Nedávné modely

en: Recent Profile Files
cs: Nedávné profily

en: Rectangle
cs: Obdélník

en: Related design files:
cs: Související soubory vzhledu:

en: Reload all objects
cs: Znovu načíst vše

en: Reload platform	F5
cs: Znovunačíst modely	F5

en: RepRap machines can be vastly different, so here you can set your own settings.
cs: RepRap tiskárny jsou od sebe dosti odlišné, zde můžete změnit nastavení tak, aby odpovídalo té vaší.

en: Report a problem...
cs: Nahlásit problém...

en: Request authorization from YouMagine
cs: Požadavek na autorizaci pro YouMagine

en: Reset Profile to default
cs: Resetovat profil do základního nastavení

en: Retract the filament when the nozzle is moving over a none-printed area. Details about the retraction can be configured in the advanced tab.
cs: Retrakce materiálu při přejezdech nad místy mimo tisk. Parametry retrakce lze nastavit v záložce Rozšířené

en: Retraction
cs: Retrakce

en: Rotate
cs: Otocit

en: Run bed leveling wizard...
cs: Spustit průvodce vyrovnáním stolku

en: Run checks
cs: Spustit testy

en: Run first run wizard...
cs: Spustit průvodce prvním spuštěním

en: Run head offset wizard...
cs: Spustit průvodce nastavením offsetu hotendů

en: Save
cs: Uložit

en: Save 3D model
cs: Uložit 3D model

en: Save GCode...
cs: Uložit GCode...

en: Save Profile...
cs: Uložit profil...

en: Save model...	CTRL+S
cs: Uložit model...	CTRL+S

en: Save profile on slice
cs: Ulož profil řezání

en: Save toolpath
cs: Uložit cestu

en: Scale
cs: Zmenit velikost

en: Scale X
cs: Zmenit velikost v X

en: Scale Y
cs: Zmenit velikost v Y

en: Scale Z
cs: Zmenit velikost v Z

en: Second extruder
cs: Druhý extruder

en: Select a quickprint profile:
cs: Vyberte si profil

en: Select gcode file to load profile from
cs: Vyberte GCode z nějž bude profil načten

en: Select profile file to load
cs: Vyberte profil k načtení

en: Select profile file to save
cs: Vyberte soubor profilu pro uložení

en: Select the interface used for USB printing.
cs: Vyberte USB rozhraní kde je připojena tiskárna.

en: Select upgraded parts you have
cs: Jaké upgrady vlastníte?

en: Select which Printrbot machine you have:
cs: Vyber jakou Printerbot tiskárnu máš:

en: Select your machine
cs: Zvolte svou tiskárnu

en: Send usage statistics
cs: Zasílat statistické informace

en: Serial port
cs: Sériový port

en: Serial port to use for communication with the printer
cs: Sériový port použítý pro komunikaci s tiskárnou

en: Share on YouMagine
cs: Sdílet na YouMagine

en: Share!
cs: Sdílej!

en: Shell thickness (mm)
cs: Tlouštka stěny (mm)

en: Show error log
cs: Zobrazit záznam chyb

en: Show slice engine log...
cs: Zobrazit log sliceru

en: Sinks the object into the platform, this can be used for objects that do not have a flat bottom and thus create a too small first layer.
cs: Zanoří objekt do podložky, používá se u objektů, které nemají rovný spodek.

en: Size X (mm)
cs: Zmenit velikost v X (mm)

en: Size Y (mm)
cs: Zmenit velikost v Y (mm)

en: Size Z (mm)
cs: Zmenit velikost v Z (mm)

en: Size of the machine in mm
cs: Velikost tiskového prostoru v mm.

en: Skip checks
cs: Přeskočit testy

en: Slice engine log...
cs: Loig sliceru

en: Solid infill bottom
cs: Plná výplň spodku

en: Solid infill top
cs: Plná výplň vršku

en: Speed
cs: Rychlost

en: Speed (mm/s)
cs: Rychlost (mm/s)

en: Speed and Temperature
cs: Rychlost a teplota

en: Speed at which infill parts are printed. If set to 0 then the print speed is used for the infill. Printing the infill faster can greatly reduce printing time, but this can negatively affect print quality.
cs: Rychlost výplně. 0 znamená stejnou rychlost jako je základní tisková. Rychlejší tisk výplní může snížit čas tisku, avšak může se i negativně podepsat na kvalitě výtisku.

en: Speed at which inner shells are printed. If set to 0 then the print speed is used. Printing the inner shell faster then the outer shell will reduce printing time. It is good to set this somewhere in between the outer shell speed and the infill/printing speed.
cs: Rychlost tisku vnitřních obrysů. 0 znamená stejnou rychlost jako je základní tisková. Rychlejší tisk vnitřních obrysů než vnějších, může snížit celkovou dobu tisku. Je vhodné nastavit tuto rychlost přibližně mezi rychlost vnějších obrysů a rychlost tisku výplně.

en: Speed at which outer shell is printed. If set to 0 then the print speed is used. Printing the outer shell at a lower speed improves the final skin quality. However, having a large difference between the inner shell speed and the outer shell speed will effect quality in a negative way.
cs: Rychlost tisku vnějších obrysů. 0 znamená stejnou rychlost jako je základní tisková. Tisk vnějších obrysů pomaleji pomůže vylepšit jejich vzhled. Avšak v případě moc rozdílných rychlostí vnitřních a vnějších částí, může naopak kvalitu výsledného výtisku zhoršit.

en: Speed at which printing happens. A well adjusted Ultimaker can reach 150mm/s, but for good quality prints you want to print slower. Printing speed depends on a lot of factors. So you will be experimenting with optimal settings for this.
cs: Rychlost tisku. Dobře nastavená tiskárna může tisknou okolo 150mm/s případně více. Pro dobrou kvalitu je však potřeba zpomalit. Rychlost tisku závisí na mnoha faktorech. S touto hodnotou tedy budete nejspíš chvíli experimentovat.

en: Speed at which the filament is retracted, a higher retraction speed works better. But a very high retraction speed can lead to filament grinding.
cs: Rychlost jakou se provádí retrakce, vyšší rychlosti fungují lépe. Avšak moc rychlá retrakce může ohoblovat materiál.

en: Speed at which travel moves are done, a well built Ultimaker can reach speeds of 250mm/s. But some machines might miss steps then.
cs: Rychlost netiskových posuvů. Dobře nastavená tiskárna dosahuje rychlosti až 250mm/s. Některé tiskárny však mohou ztrácet kroky.

en: Speed of the serial port communication
    Needs to match your firmware settings
    Common values are 250000, 115200, 57600
cs: Rychlost komunikace sériového portu 
    Musí odpovídat nastavení firmwaru 
    Běžné hodnoty jsou 250000, 115200, 57600

en: Spiralize is smoothing out the Z move of the outer edge. This will create a steady Z increase over the whole print. This feature turns a solid object into a single walled print with a solid bottom.
    This feature used to be called Joris in older versions.
cs: Tisk do spirály zanechává hezčí vnější okraje, bez začátku a konce. Osa Z se pohybuje po celou dobu tisknu synchronně. Tato možnost změní objekt na dutý objekt s tloušťkou vnější stěny na jednu trysku. Tato možnost se ve starších verzích nazývala Joris.

en: Spiralize the outer contour
cs: Tisknout do spirály

en: Split object into parts
cs: Rozdělit objekt na části

en: Start distance (mm)
cs: Vzdálenost od modelu (mm)

en: Structure type
cs: Druh struktury

en: Submit anonymous usage information to improve future versions of Cura
cs: Odesílat anonymní informace o užívání, data budou použitá pro vylepšení budoucích verzí.

en: Submit anonymous usage information:
cs: Odesílat anonymní informace o užívání:

en: Support
cs: Podpora

en: Support dual extrusion
cs: Podpora dvojtrysky

en: Support type
cs: Typ podpory

en: Surface layers
cs: Povrchové vrstvy

en: Switch to full settings...
cs: Přepnout do rozšířeného módu...

en: Switch to quickprint...
cs: Přepnout do jednoduchého módu...

en: Temperature measurement FAILED!
cs: Měření teploty SELHALO!

en: Temperature used for printing. Set at 0 to pre-heat yourself.
    For PLA a value of 210C is usually used.
    For ABS a value of 230C or higher is required.
cs: Teploty použité pro tisk. Vložení 0 znamené, že tiskárnu předehřejete ručně.
    PLA - 210C, ABS - 230C

en: Temperature used for the heated printer bed. Set at 0 to pre-heat yourself.
cs: Teplota použitá pro vyhřívané lůžko tiskárny. Nastavte na 0 pro manuální nastavení.

en: Temperature:
cs: Teplota

en: Temperatures above 260C could damage your machine, be careful!
cs: Teploty nad 260C mohou zničit vaši tiskárnu, opatrně!

en: The amount of lines used for a brim, more lines means a larger brim which sticks better, but this also makes your effective print area smaller.
cs: Množství linek použitý pro Obrys. Víc linek znamená větší obrys, který se lépe přichytí, ale zároveň zmenšuje tiskovou plochu.

en: The amount of material put in the wipe/prime tower.
    This is done in volume because in general you want to extrude a
    certain amount of volume to get the extruder going, independent on the layer height.
    This means that with thinner layers, your tower gets bigger.
cs: Množství materiálu pro otírací komínek. Udává se v jednotkách objemu, protože je třeba vyextrudovat určitý objem materiálu, bez ohledu na výšku vrstvy.

en: The collection of anonymous usage information helps with the continued improvement of Cura.
cs: Sběr anonymních informací o užívání napomáhá při vývoji Cura.

en: The description cannot be empty
cs: Popis nemůže být prázdný

en: The distance between the skirt and the first layer.
    This is the minimal distance, multiple skirt lines will be put outwards from this distance.
cs: Vzdálenost mezi sukénkou a vnějším perimetrem první vrstvy. 
    Je to minimální vzdálenost, pokud bude více perimetrů sukénky, budou přibývat z vnějšku.

en: The firmware shipping with new Ultimakers works, but upgrades
    have been made to make better prints, and make calibration easier.
cs: Firmware dodávaný s Ultimakerem funguje, byly však vydány aktualizace vylepšující kvalitu tisku a zjednodušující kalibraci.

en: The following pre-defined machine profiles are available
cs: Jsou dostupné tyto profily tiskáren

en: The head size when printing multiple objects, measured from the tip of the nozzle towards the outer part of the head. 18mm for an Ultimaker if the fan is on the left side.
cs: Velikost hlavy se používá při tisku více objektů postupně. Měří se od středu trysky k vnější hraně hlavy. 18mm je pro Ultimaker, když je větrák na levé straně.

en: The head size when printing multiple objects, measured from the tip of the nozzle towards the outer part of the head. 35mm for an Ultimaker if the fan is on the left side.
cs: Velikost hlavy se používá při tisku více objektů postupně. Měří se od středu trysky k vnější hraně hlavy. 35mm je pro Ultimaker, když je větrák na levé straně.

en: The head size when printing multiple objects, measured from the tip of the nozzle towards the outer part of the head. 75mm for an Ultimaker if the fan is on the left side.
cs: Velikost hlavy se používá při tisku více objektů postupně. Měří se od středu trysky k vnější hraně hlavy. 75mm je pro Ultimaker, když je větrák na levé straně.

en: The height at which the fan is turned on completely. For the layers below this the fan speed is scaled linearly with the fan off at layer 0.
cs: Výška, ve které je ventilátor na 100%. Pro nižší vrstvy je rychlost ventilátoru řízena lineárně. Na vrstvě 0 je ventilátor vypnut

en: The height of the gantry holding up the printer head. If an object is higher then this then you cannot print multiple objects one for one. 60mm for an Ultimaker.
cs: Výška portálu držící tiskovou hlavu. V případě, že je objekt vyšší než tato hodnota, nelze vytisknout více objektů postupně. Ultimaker používá 60mm

en: The minimal amount of extrusion that needs to be done before retracting again if a retraction needs to happen before this minimal is reached the retraction is ignored.
    This avoids retracting a lot on the same piece of filament which flattens the filament and causes grinding issues.
cs: Minimální množství extruze mezi retrakcemi. V případě že má dojít k retrakci a tisková hlava neujede danou vzdálenost, retrakce se ignoruje.
    Tato volba snižuje počet retrakcí na stejném místě. Čímž zabraňuje možnému prodření filamentu.

en: The minimal angle that overhangs need to have to get support. With 0 degree being horizontal and 90 degree being vertical.
cs: Minimální úhel pro stavbu podpor. 0 stupňů znamená horizontálně, 90 vertikálně

en: The minimal layer time can cause the print to slow down so much it starts to ooze. The minimal feedrate protects against this. Even if a print gets slowed down it will never be slower than this minimal speed.
cs: Minimální délka tisku vrstvy může zapřičinit zpomealení tisku natolik,  že žačne tryska odkapávat. Minimální rychlost tisku má tomuto jevu zabránit. I když je tisk zpomalen, nikdy jeho rychlost nesmí klesnout pod tuto minimální.

en: The minimal length of the skirt, if this minimal length is not reached it will add more skirt lines to reach this minimal lenght.
    Note: If the line count is set to 0 this is ignored.
cs: Minimální délka sukénky. Není-li dosaženo této minimální délky budou přidány další sukénky, dokud se jí nedosáhne. 
    Poznámka: Pokud je nastavena 0, volba ignorována.

en: The name cannot be empty
cs: Název nemůže být prázdný

en: The nozzle size is very important, this is used to calculate the line width of the infill, and used to calculate the amount of outside wall lines and thickness for the wall thickness you entered in the print settings.
cs: Velikost trysky je velmi důležitá, používá se pro výpočet šířky linek výplně a pro tloušťku a počet vnějších obrysů.

en: The offset of your forth extruder compared to the primary.
cs: Vzdálenost 4. extruderu od 1.

en: The offset of your secondary extruder compared to the primary.
cs: Vzdálenost 2. extruderu od 1.

en: The offset of your tertiary extruder compared to the primary.
cs: Vzdálenost 3. extruderu od 1.

en: The ooze shield is a 1 line thick shell around the object which stands a few mm from the object.
    This shield catches any oozing from the unused nozzle in dual-extrusion.
cs: Otírací ohrádka je objekt o šířce jedné linky, který se vytiskne okolo objektu. O tuto ohrádku se pak otírají ukapávající trysky.

en: The shape of machine build area.
cs: Tvar tiskové oblasti

en: The skirt is a line drawn around the object at the first layer. This helps to prime your extruder, and to see if the object fits on your platform.
    Setting this to 0 will disable the skirt. Multiple skirt lines can help priming your extruder better for small objects.
cs: Sukénka je čára kolem objektu při první vrstvě. To pomáhá zjistit, zda se objekt vejde na vaše lůžko a vyčištění a natlakování trysky. 
    Nastavení na 0 sukénku zakáže. Více sukénkové řádky mohou pomoci připravě extruderu pro malé objekty.

en: The slicing engine reported the following
cs: Slicer vrátil

en: The type of support structure.
    Grid is very strong and can come off in 1 piece, however, sometimes it is too strong.
    Lines are single walled lines that break off one at a time. Which is more work to remove, but as it is less strong it does work better on tricky prints.
cs: Typ podpory
    - Grid (mřížka) - je velmi silný a většinou jej lze odloupnout v jednom kuse. Avšak někdy je naopak až moc pevný.
    - Lines (linky) - jsou linky na šířku trysky, které se odlamují jedna po druhé. Znamená to víc práce při odlamování, ale jsou méně pevné. Funguje lépe na složitější modely.

en: The wipe-tower is a tower printed on every layer when switching between nozzles.
    The old nozzle is wiped off on the tower before the new nozzle is used to print the 2nd color.
cs: Otírací komínek je vytištěn v každé vrstvě, když dochází k výměně extruderů. Tryska co dotisknula se otře o tuto podporu předtím, než druhá začne tisknout.

en: Thicker layers then %.2fmm (80%% nozzle size) usually give bad results and are not recommended.
cs: Vrstvy vyšší než %.2fmm (80%% šířky trysky) většinou podávají horší výsledky a nejsou doporučované.

en: Thickness of the outside shell in the horizontal direction.
    This is used in combination with the nozzle size to define the number
    of perimeter lines and the thickness of those perimeter lines.
cs: Tloušťka vnější stěny. V kombinaci s šířkou trysky určuje počet vnějších obrysů a jejich šíři.

en: Thin walled cup or vase
cs: Tenkostěnný hrnek či váza

en: This controls how densely filled the insides of your print will be. For a solid part use 100%, for an empty part use 0%. A value around 20% is usually enough.
    This won't affect the outside of the print and only adjusts how strong the part becomes.
cs: Určuje jak hustě bude model vyplněn. Pro zcela vyplněný model dejte 100%, pro dutý model 0%. Hodnota okolo 20% je většinou dostatečná.

en: This controls the thickness of the bottom and top layers, the amount of solid layers put down is calculated by the layer thickness and this value.
    Having this value a multiple of the layer thickness makes sense. And keep it near your wall thickness to make an evenly strong part.
cs: Tloušťka vršku a spodku. Počet vrstev s plnou výplní se spočítá z šířky vrstvy a této hodnoty.
    Je rozumné nastavit tuto hodnotu na násobek šířky vrstvy pro roznoměrně pevný model mějte tuto hodnotu podobnou tloušťce vnější vrstvy.

en: This does NOT submit your models online nor gathers any privacy related information.
cs: NEdochází k odesílání vašich modelů ani dalších soukromých informací.

en: This expert option adds all parts of the model together. The result is usually that internal cavities disappear. Depending on the model this can be intended or not. Enabling this option is at your own risk. Type-A is dependent on the model normals and tries to keep some internal holes intact. Type-B ignores all internal holes and only keeps the outside shape per layer.
cs: Tato možnost spojí všechny části modelu. Což často znamená, že zmizí vnitřní otvory a díry. V zásvislosti na typu modelu může toto být výhodou, či naopak ne.
    * Typ-A dodržuje normály modelu a pokouší se některé otvory ponechat nedotčené.
    * Typ-B ignoruje všechny vnitřní otvory a drodržuje pouze vnejší okraj, vždy v rámci vrstvy

en: This expert option keeps all the open bits of the model intact. Normally Cura tries to stitch up small holes and remove everything with big holes, but this option keeps bits that are not properly part of anything and just goes with whatever is left. This option is usually not what you want, but it might enable you to slice models otherwise failing to produce proper paths.
    As with all "Fix horrible" options, results may vary and use at your own risk.
cs: Tento volba zachovává všechny otevřené díry modelu neporušené. Normálně se Cura se spojit malé otvory a odstraní vše, včetně velkých otvorů, ale tato možnost ponechá kousky, které nejsou spojené součásti modelu a pokusí se zalátat zbytek. Tato volba obvykle nebývá to co potřebujete. Ale umožní rozřezání i modelů, u kterých ostatní algoritmy selhávají. 
    Tato volba může vést k nepředvídatelným výsledkům.

en: This results in the following steps per E:
cs: Což znamená kroků na extruderu:

en: This upgrade can be bought from the Ultimaker webshop
    or found on thingiverse as thing:26094
cs: Tento upgrade můžete zakoupit v Ultimaker eshopu nebo na Thingiverse jako věc číslo: 26094

en: This will open a browser window where you can
    authorize Cura to access your YouMagine account.
    You can revoke access at any time
    from YouMagine.com
cs: Otevře prohlížeč, kde můžete Cura autorizovat pro přístup k Vašemu účtu na YouMagine

en: This will reset all profile settings to defaults.
    Unless you have saved your current profile, all settings will be lost!
    Do you really want to reset?
cs: Nastavení veškeré profily do základního nastavení. Případě, že profily neuložíte, přijdete o ně.
    Určitě resetovat?

en: This wizard will help you in setting up Cura for your machine.
cs: Tento průvodce ti pomůže v nastavení Cura pro tvou tiskárnu

en: To assist you in having better default settings for your Ultimaker
    Cura would like to know which upgrades you have in your machine.
cs: Pomůžeme vám doladit nastavení vašeho Ultimakeru.

en: To max
cs: Na max

en: To share your designs on YouMagine
    you need an account on YouMagine.com
    and authorize Cura to access your account.
cs: Pro sdílení modelů na YouMagine, je zapotřebí vlastni účet na YouMagine a následně autorizovat Cura  pro přístup na tento účet.

en: Toolpath to SD
cs: Uložit na SD

en: Tools
cs: Nástroje

en: Transparent
cs: Pruhledny

en: Travel speed (mm/s)
cs: Rychlost přesunu (mm/s)

en: Type of support structure build.
    "Touching buildplate" is the most commonly used support setting.
    
    None does not do any support.
    Touching buildplate only creates support where the support structure will touch the build platform.
    Everywhere creates support even on top of parts of the model.
cs: Typ podpěrné konstrukce. 
    "Kde se model dotýká podložky" je nejvíce používaný typ podpěr. 
    
    "Žádná" nedělá žádné podpěry. 
    "Kde se model dotýká podložky" vytváří podpěru pouze tam, kde se podpěra dotkne modelu.
    "Všude" vytváří podporu i na horní části modelu.

en: Uniform scale
cs: Dodrzovat proporce

en: Upgrade Ultimaker Firmware
cs: Aktualizace firmware Ultimaker

en: Uploading file %s...
cs: Upload souboru %s...

en: Uploading firmware...
cs: Nahrávám firmware

en: Uploading image %s...
cs: Upload obrázku %s...

en: Uploading model %s...
cs: Uploaduji model %s...

en: View mode
cs: Zobrazeni

en: Warning: Installing a custom firmware does not guarantee that you machine will function correctly, and could damage your machine.
cs: Varování: Instalace vlastního firmware negarantuje funkci zařízení a může dojít i k zničení tiskárny.

en: We'll push the filament 100mm
cs: Filament se posune o 100mm

en: Webcam error
cs: Chyba webkamery

en: Webcam...
cs: Kamera...

en: Weight of the filament per m3. Around 1240 for PLA. And around 1040 for ABS. This value is used to estimate the weight if the filament used for the print.
cs: Váha filamentu na metr krychlový. Okolo 1240 pro PLA, 1040 pro ABS. Tato hodnota slouží pro výpočet přibližné váhy modelu.

en: Welcome, and thanks for trying Cura!
cs: Vítej a díky za vyzkoušení Cura!

en: What kind of machine do you have:
cs: Jaký typ tiskárny máte:

en: When a retraction is done, the head is lifted by this amount to travel over the print. A value of 0.075 works well. This feature has a lot of positive effect on delta towers.
cs: Když dochází k retrakci, hlava se zvedne o tuto hodnotu, aby jela nad tiskem. Hodnota 0.075 funguje dobře. Tato vlastnost přináší mnoho pozitivních efektů u delta tiskáren.

en: When slicing save the profile as [stl_file]_profile.ini next to the model.
cs: Ulož profil řezání s jménem modelu [stl_file]_profile.ini

en: When the fan is turned on, it is enabled at this speed setting. If cool slows down the layer, the fan is adjusted between the min and max speed. Maximal fan speed is used if the layer is slowed down due to cooling by more than 200%.
cs: Je-li zapnutý větrák, běží touto rychlostí. V případě, že dojde ke zpomalení tisku, spustí se větrák rychlostí mezi min a max. Maximální rychlost větráku se používá, když dojde ke zpomalení tisku vrstvy o 200% pro její ochlazení.

en: When the fan is turned on, it is enabled at this speed setting. If cool slows down the layer, the fan is adjusted between the min and max speed. Minimal fan speed is used if the layer is not slowed down due to cooling.
cs: Je-li zapnutý větrák, běží touto rychlostí. V případě, že dojde ke zpomalení tisku, spustí se větrák rychlostí mezi min a max. Minimální rychlost větráku se používá, když nedojde ke zpomalení tisku vrstvy pro její ochlazení.

en: When you are using the raft this is the distance between the centerlines of the raft line.
cs: Používáš-li raft, toto je vzdálenost mezi středy linek raftu.

en: When you are using the raft this is the thickness of the base layer which is put down.
cs: Používáš-li raft, toto je tloušťka základní vrstvy.

en: When you are using the raft this is the thickness of the interface layer which is put down.
cs: Používáš-li raft, toto je tloušťka druhé vrstvy raftu.

en: When you are using the raft this is the width of the base layer lines which are put down.
cs: Používáš-li raft, toto je šířka linek základní vrstvy.

en: When you are using the raft this is the width of the interface layer lines which are put down.
cs: Používáš-li raft, toto je šířka linek druhé vrstvy raftu.

en: Which extruder to use for support material, for break-away support you can use both extruders.
    But if one of the materials is more expensive then the other you could select an extruder to use for support material. This causes more extruder switches.
    You can also use the 2nd extruder for soluble support materials.
cs: Extrudér který bude použit pro podpory, lze použít oba dva.
    V případě, že jeden z materiálů je dražší, je vhodné použít ten levnější pro podpory. Vedlejším efektem je častější změna extruderů.

en: Width (mm)
cs: Šířka (mm)

en: Wipe&amp;prime tower
cs: Otírací komínek

en: Wipe&amp;prime tower volume per layer (mm3)
cs: Objem otíracího komínku na jedné vrstvě (mm3)

en: X-Ray
cs: Rentgen

en: You are running the latest version of Cura!
cs: Používáte poslední verzi Cura!

en: You can repeat these steps to get better calibration.
cs: Tento proces můžete opakovat pro zpřesnění kalibrace.

en: You need to select a plugin before you can add anything.
cs: Nejprve zvolte rozšíření

en: You will have to manually install Marlin or Sprinter firmware.
cs: Je potřeba ručně nainstalovat Marlin nebo Sprinter firmware.

en: YouMagine error.
cs: Chyba YouMagine

en: Your computer is running on battery power.
    Connect your computer to AC power or your print might not finish.
cs: Váš počítat běží na baterii. Připojte jej raději do sítě!

en: Z hop when retracting (mm)
cs: Zvednout trysku v ose Z při retrakci (mm)
