Cura 2.1 - en to fi_FI translation catalogue (259 entries)

[ctx: @action]
en: Eject removable device {0}
fi_FI: Poista siirrettävä asema {0}

[ctx: @action:button]
en: Add Setting
fi_FI: Lisää asetus

[ctx: @action:button]
en: Cancel
fi_FI: Peruuta

[ctx: @action:button]
en: Center camera when item is selected
fi_FI: Keskitä kamera kun kohde on valittu

[ctx: @action:button]
en: Close
fi_FI: Sulje

[ctx: @action:button]
en: Dismiss
fi_FI: Ohita

[ctx: @action:button]
en: Eject
fi_FI: Poista

[ctx: @action:button]
en: Merge settings
fi_FI: Yhdistä asetukset

[ctx: @action:button]
en: Move to Next Position
fi_FI: Siirry seuraavaan positioon

[ctx: @action:button]
en: Open File
fi_FI: Avaa tiedosto

[ctx: @action:button]
en: Open Web Page
fi_FI: Avaa verkkosivu

[ctx: @action:button]
en: Print
fi_FI: Tulosta

[ctx: @action:button]
en: Print with USB
fi_FI: Tulostus USB:n kautta

[ctx: @action:button]
en: Reset profile
fi_FI: Nollaa profiili

[ctx: @action:button]
en: Save to Removable Drive
fi_FI: Tallenna siirrettävälle asemalle

[ctx: @action:button]
en: Skip Bedleveling
fi_FI: Ohita pöydän tasaus

[ctx: @action:button]
en: Skip Printer Check
fi_FI: Ohita tulostintarkistus

[ctx: @action:button]
en: Skip Upgrade
fi_FI: Ohita päivitys

[ctx: @action:button]
en: Start Heating
fi_FI: Aloita lämmitys

[ctx: @action:button]
en: Start Printer Check
fi_FI: Aloita tulostintarkistus

[ctx: @action:button]
en: Upgrade to Marlin Firmware
fi_FI: Päivitä Marlin-laiteohjelmistoon

[ctx: @action:button]
en: View Mode
fi_FI: Näyttötapa

[ctx: @action:inmenu]
en: &Duplicate Object
fi_FI: &Monista kappale

[ctx: @action:inmenu]
en: Ce&nter Object on Platform
fi_FI: K&eskitä kappale alustalle

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete Object
fi_FI: Poista kappale

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle Fu&ll Screen
fi_FI: Vaihda &koko näyttöön

[ctx: @action:inmenu menubar:edit]
en: &Clear Build Platform
fi_FI: &Tyhjennä alusta

[ctx: @action:inmenu menubar:edit]
en: &Group Objects
fi_FI: &Ryhmitä kappaleet

[ctx: @action:inmenu menubar:edit]
en: &Merge Objects
fi_FI: &Yhdistä kappaleet

[ctx: @action:inmenu menubar:edit]
en: &Redo
fi_FI: Tee &uudelleen

[ctx: @action:inmenu menubar:edit]
en: &Undo
fi_FI: &Kumoa

[ctx: @action:inmenu menubar:edit]
en: Delete &Selection
fi_FI: &Poista valinta

[ctx: @action:inmenu menubar:edit]
en: Reset All Object &Transformations
fi_FI: Nollaa kaikkien kappaleiden m&uunnokset

[ctx: @action:inmenu menubar:edit]
en: Reset All Object Positions
fi_FI: Nollaa kaikkien kappaleiden sijainnit

[ctx: @action:inmenu menubar:edit]
en: Ungroup Objects
fi_FI: Pura kappaleiden ryhmitys

[ctx: @action:inmenu menubar:file]
en: &Open File...
fi_FI: &Avaa tiedosto...

[ctx: @action:inmenu menubar:file]
en: &Quit
fi_FI: &Lopeta

[ctx: @action:inmenu menubar:file]
en: &Save Selection to File
fi_FI: &Tallenna valinta tiedostoon

[ctx: @action:inmenu menubar:file]
en: Re&load All Objects
fi_FI: &Lataa kaikki kappaleet uudelleen

[ctx: @action:inmenu menubar:help]
en: &About...
fi_FI: Ti&etoja...

[ctx: @action:inmenu menubar:help]
en: Report a &Bug
fi_FI: Ilmoita &virheestä

[ctx: @action:inmenu menubar:help]
en: Show Engine &Log...
fi_FI: Näytä moottorin l&oki

[ctx: @action:inmenu menubar:help]
en: Show Online &Documentation
fi_FI: Näytä sähköinen &dokumentaatio

[ctx: @action:inmenu menubar:printer]
en: &Add Printer...
fi_FI: L&isää tulostin...

[ctx: @action:inmenu menubar:printer]
en: Manage Pr&inters...
fi_FI: Tulostinten &hallinta...

[ctx: @action:inmenu menubar:profile]
en: &Add Profile...
fi_FI: &Lisää profiili...

[ctx: @action:inmenu menubar:profile]
en: Manage Profiles...
fi_FI: Profiilien hallinta...

[ctx: @action:inmenu menubar:settings]
en: &Preferences...
fi_FI: &Lisäasetukset...

[ctx: @action:label]
en: Base (mm)
fi_FI: Pohja (mm)

[ctx: @action:label]
en: Depth (mm)
fi_FI: Syvyys (mm)

[ctx: @action:label]
en: Height (mm)
fi_FI: Korkeus (mm)

[ctx: @action:label]
en: Smoothing
fi_FI: Tasoitus

[ctx: @action:label]
en: Width (mm)
fi_FI: Leveys (mm)

[ctx: @info]
en: Cannot update firmware, there were no connected printers found.
fi_FI: Laiteohjelmistoa ei voida päivittää, koska liitettyjä tulostimia ei löytynyt.

[ctx: @info]
en: Cura automatically sends slice info. You can disable this in preferences
fi_FI: Cura lähettää automaattisesti viipalointitietoa. Voit lisäasetuksista kytkeä sen pois käytöstä

[ctx: @info:credit]
en: Cura has been developed by Ultimaker B.V. in cooperation with the community.
fi_FI: Cura-ohjelman on kehittänyt Ultimaker B.V. yhteistyössä käyttäjäyhteisön kanssa.

[ctx: @info:progress]
en: Checking
fi_FI: Tarkistetaan

[ctx: @info:progress]
en: Loading interface...
fi_FI: Ladataan käyttöliittymää...

[ctx: @info:progress]
en: Saving to Removable Drive <filename>{0}</filename>
fi_FI: Tallennetaan siirrettävälle asemalle <filename>{0}</filename>

[ctx: @info:progress]
en: Setting up scene...
fi_FI: Asetetaan näkymää...

[ctx: @info:status]
en: Could not save to removable drive {0}: {1}
fi_FI: Ei voitu tallentaa siirrettävälle asemalle {0}: {1}

[ctx: @info:status]
en: Done
fi_FI: Valmis

[ctx: @info:status]
en: Ejected {0}. You can now safely remove the drive.
fi_FI: Poistettu {0}. Voit nyt poistaa aseman turvallisesti.

[ctx: @info:status]
en: Failed to eject {0}. Maybe it is still in use?
fi_FI: {0} poisto epäonnistui. Onko se vielä käytössä?

[ctx: @info:status]
en: Incomplete
fi_FI: Kesken

[ctx: @info:status]
en: Not checked
fi_FI: Ei tarkistettu

[ctx: @info:status]
en: Processing Layers
fi_FI: Käsitellään kerroksia

[ctx: @info:status]
en: Saved to Removable Drive {0} as {1}
fi_FI: Tallennettu siirrettävälle asemalle {0} nimellä {1}

[ctx: @info:status]
en: Unable to slice. Please check your setting values for errors.
fi_FI: Viipalointi ei onnistu. Tarkista, että asetusarvoissa ei ole virheitä.

[ctx: @info:status]
en: Works
fi_FI: Toimii

[ctx: @info:tooltip]
en: By default, white pixels represent high points on the mesh and black pixels represent low points on the mesh. Change this option to reverse the behavior such that black pixels represent high points on the mesh and white pixels represent low points on the mesh.
fi_FI: Oletuksena valkoiset pikselit edustavat verkossa korkeita pisteitä ja mustat pikselit edustavat verkossa matalia pisteitä. Muuta asetus, jos haluat, että mustat pikselit edustavat verkossa korkeita pisteitä ja valkoiset pikselit edustavat verkossa matalia pisteitä.

[ctx: @info:tooltip]
en: Configure Per Object Settings
fi_FI: Määritä kappalekohtaiset asetukset

[ctx: @info:tooltip]
en: Highlight unsupported areas of the model in red. Without support these areas will nog print properly.
fi_FI: Korostaa mallin vailla tukea olevat alueet punaisella. Ilman tukea nämä alueet eivät tulostu kunnolla.

[ctx: @info:tooltip]
en: Moves the camera so the object is in the center of the view when an object is selected
fi_FI: Siirtää kameraa siten, että kappale on näkymän keskellä, kun kappale on valittu

[ctx: @info:tooltip]
en: Print with USB
fi_FI: Tulostus USB:n kautta

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the active output device
fi_FI: Valitse aktiivinen tulostusväline

[ctx: @info:tooltip]
en: Should anonymous data about your print be sent to Ultimaker? Note, no models, IP addresses or other personally identifiable information is sent or stored.
fi_FI: Pitäisikö anonyymejä tietoja tulosteesta lähettää Ultimakerille? Huomaa, että malleja, IP-osoitteita tai muita henkilökohtaisia tietoja ei lähetetä eikä tallenneta.

[ctx: @info:tooltip]
en: Should objects on the platform be moved so that they no longer intersect.
fi_FI: Pitäisikö kappaleita alustalla siirtää niin, etteivät ne enää leikkaa toisiaan?

[ctx: @info:tooltip]
en: Should opened files be scaled to the build volume if they are too large?
fi_FI: Pitäisikö avoimia tiedostoja skaalata rakennustilavuuteen, jos ne ovat liian isoja?

[ctx: @info:tooltip]
en: The amount of smoothing to apply to the image.
fi_FI: Kuvassa käytettävän tasoituksen määrä.

[ctx: @info:tooltip]
en: The base height from the build plate in millimeters.
fi_FI: Pohjan korkeus alustasta millimetreinä.

[ctx: @info:tooltip]
en: The depth in millimeters on the build plate
fi_FI: Syvyys millimetreinä alustalla

[ctx: @info:tooltip]
en: The maximum distance of each pixel from "Base."
fi_FI: Kunkin pikselin suurin etäisyys "Pohja"-arvosta.

[ctx: @info:tooltip]
en: The width in millimeters on the build plate.
fi_FI: Leveys millimetreinä alustalla.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Accepts G-Code and sends them to a printer. Plugin can also update firmware.
fi_FI: Hyväksyy GCode-määrittelyt ja lähettää ne tulostimeen. Lisäosa voi myös päivittää laiteohjelmiston.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Automatically saves Preferences, Machines and Profiles after changes.
fi_FI: Tallentaa automaattisesti lisäasetukset, koneet ja profiilit muutosten jälkeen.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enables ability to generate printable geometry from 2D image files.
fi_FI: Mahdollistaa tulostettavien geometrioiden luomisen 2D-kuvatiedostoista.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Provides a normal solid mesh view.
fi_FI: Näyttää normaalin kiinteän verkkonäkymän.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Provides removable drive hotplugging and writing support.
fi_FI: Tukee irrotettavan aseman kytkemistä lennossa ja sille kirjoittamista.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Provides support for exporting Cura profiles.
fi_FI: Tukee Cura-profiilien vientiä.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Provides support for importing Cura profiles.
fi_FI: Tukee Cura-profiilien tuontia.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Provides support for importing profiles from g-code files.
fi_FI: Tukee profiilien tuontia GCode-tiedostoista.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Provides support for importing profiles from legacy Cura versions.
fi_FI: Tukee profiilien tuontia aikaisemmista Cura-versioista.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Provides support for reading 3MF files.
fi_FI: Tukee 3MF-tiedostojen lukemista.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Provides the Layer view.
fi_FI: Näyttää kerrosnäkymän.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Provides the Per Object Settings.
fi_FI: Näyttää kappalekohtaiset asetukset.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Provides the X-Ray view.
fi_FI: Näyttää kerrosnäkymän.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Provides the link to the CuraEngine slicing backend.
fi_FI: Linkki CuraEngine-viipalointiin taustalla.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Shows changes since latest checked version.
fi_FI: Näyttää viimeisimmän tarkistetun version jälkeen tapahtuneet muutokset.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Submits anonymous slice info. Can be disabled through preferences.
fi_FI: Lähettää anonyymiä viipalointitietoa. Voidaan lisäasetuksista kytkeä pois käytöstä.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Writes GCode to a file.
fi_FI: Kirjoittaa GCodea tiedostoon.

[ctx: @item:inlistbox]
en: 3MF File
fi_FI: 3MF-tiedosto

[ctx: @item:inlistbox]
en: BMP Image
fi_FI: BMP-kuva

[ctx: @item:inlistbox]
en: Bulgarian
fi_FI: Bulgaria

[ctx: @item:inlistbox]
en: Cura 15.04 profiles
fi_FI: Cura 15.04 -profiilit

[ctx: @item:inlistbox]
en: Cura Profile
fi_FI: Cura-profiili

[ctx: @item:inlistbox]
en: Czech
fi_FI: Tsekki

[ctx: @item:inlistbox]
en: Darker is higher
fi_FI: Tummempi on korkeampi

[ctx: @item:inlistbox]
en: Dutch
fi_FI: Hollanti

[ctx: @item:inlistbox]
en: English
fi_FI: englanti

[ctx: @item:inlistbox]
en: Finnish
fi_FI: suomi

[ctx: @item:inlistbox]
en: French
fi_FI: ranska

[ctx: @item:inlistbox]
en: G-code File
fi_FI: GCode-tiedosto

[ctx: @item:inlistbox]
en: GCode File
fi_FI: GCode-tiedosto

[ctx: @item:inlistbox]
en: GIF Image
fi_FI: GIF-kuva

[ctx: @item:inlistbox]
en: German
fi_FI: saksa

[ctx: @item:inlistbox]
en: Italian
fi_FI: Italia

[ctx: @item:inlistbox]
en: JPEG Image
fi_FI: JPEG-kuva

[ctx: @item:inlistbox]
en: JPG Image
fi_FI: JPG-kuva

[ctx: @item:inlistbox]
en: Layers
fi_FI: Kerrokset

[ctx: @item:inlistbox]
en: Lighter is higher
fi_FI: Vaaleampi on korkeampi

[ctx: @item:inlistbox]
en: PNG Image
fi_FI: PNG-kuva

[ctx: @item:inlistbox]
en: Polish
fi_FI: puola

[ctx: @item:inlistbox]
en: Russian
fi_FI: Venäjä

[ctx: @item:inlistbox]
en: Save to Removable Drive {0}
fi_FI: Tallenna siirrettävälle asemalle {0}

[ctx: @item:inlistbox]
en: Spanish
fi_FI: Espanja

[ctx: @item:inlistbox]
en: X-Ray
fi_FI: Kerros

[ctx: @item:inmenu]
en: Show Changelog
fi_FI: Näytä muutosloki

[ctx: @item:inmenu]
en: Solid
fi_FI: Kiinteä

[ctx: @item:inmenu]
en: USB printing
fi_FI: USB-tulostus

[ctx: @item:inmenu]
en: Update Firmware
fi_FI: Päivitä laiteohjelmisto

[ctx: @item:intext]
en: Removable Drive
fi_FI: Siirrettävä asema

[ctx: @label]
en: 0.0 m
fi_FI: 0,0 m

[ctx: @label]
en: 00h 00min
fi_FI: 00 h 00 min

[ctx: @label]
en: 3MF Reader
fi_FI: 3MF-lukija

[ctx: @label]
en: <p>An uncaught exception has occurred!</p><p>Please use the information below to post a bug report at <a href="http://github.com/Ultimaker/Cura/issues">http://github.com/Ultimaker/Cura/issues</a></p>
fi_FI: <p>Tapahtui epätavallinen poikkeus!</p><p>Lähetä virheraportti alla olevin tiedoin osoitteella <a href="http://github.com/Ultimaker/Cura/issues">http://github.com/Ultimaker/Cura/issues</a></p>

[ctx: @label]
en: Auto Save
fi_FI: Automaattitallennus

[ctx: @label]
en: Bed Temperature %1
fi_FI: Pöydän lämpötila %1

[ctx: @label]
en: Changelog
fi_FI: Muutosloki

[ctx: @label]
en: Connection:
fi_FI: Yhteys:

[ctx: @label]
en: Cura Profile Reader
fi_FI: Cura-profiilin lukija

[ctx: @label]
en: Cura Profile Writer
fi_FI: Cura-profiilin kirjoitin

[ctx: @label]
en: Cura requires these new features and thus your firmware will most likely need to be upgraded. You can do so now.
fi_FI: Cura tarvitsee näitä uusia ominaisuuksia, joten laiteohjelmisto on todennäköisesti päivitettävä. Voit tehdä sen nyt.

[ctx: @label]
en: CuraEngine Backend
fi_FI: CuraEngine-taustaosa

[ctx: @label]
en: Dense
fi_FI: Tiheä

[ctx: @label]
en: Dense (50%) infill will give your model an above average strength
fi_FI: Tiheä (50 %) täyttö antaa mallille keskimääräistä paremman lujuuden

[ctx: @label]
en: Enable printing a brim. This will add a single-layer-thick flat area around your object which is easy to cut off afterwards.
fi_FI: Ota reunuksen tulostus käyttöön. Tämä lisää kappaleen ympärille yksikerroksisen tasaisen alueen, joka on helppo leikata pois myöhemmin.

[ctx: @label]
en: Enable printing support structures. This will build up supporting structures below the model to prevent the model from sagging or printing in mid air.
fi_FI: Ottaa tukirakenteiden tulostuksen käyttöön. Siinä mallin alle rakennetaan tukirakenteita estämään mallin riippuminen tai suoraan ilmaan tulostaminen.

[ctx: @label]
en: End-to-end solution for fused filament 3D printing.
fi_FI: Kokonaisvaltainen sulatettavan tulostuslangan 3D-tulostusratkaisu.

[ctx: @label]
en: Everything is in order! You're done with bedleveling.
fi_FI: Kaikki on kunnossa! Pöydän tasaus on valmis.

[ctx: @label]
en: Everything is in order! You're done with your CheckUp.
fi_FI: Kaikki on kunnossa! CheckUp on valmis.

[ctx: @label]
en: Extruder Temperature %1
fi_FI: Suulakkeen lämpötila %1

[ctx: @label]
en: Firmware is the piece of software running directly on your 3D printer. This firmware controls the step motors, regulates the temperature and ultimately makes your printer work.
fi_FI: Laiteohjelmisto on suoraan 3D-tulostimessa toimiva ohjelma. Laiteohjelmisto ohjaa askelmoottoreita, säätää lämpötilaa ja saa tulostimen toimimaan.

[ctx: @label]
en: Firmware update completed.
fi_FI: Laiteohjelmiston päivitys suoritettu.

[ctx: @label]
en: For every postition; insert a piece of paper under the nozzle and adjust the print bed height. The print bed height is right when the paper is slightly gripped by the tip of the nozzle.
fi_FI: Laita paperinpala kussakin positiossa suuttimen alle ja säädä tulostuspöydän korkeus. Tulostuspöydän korkeus on oikea, kun suuttimen kärki juuri ja juuri osuu paperiin.

[ctx: @label]
en: GCode Profile Reader
fi_FI: GCode-profiilin lukija

[ctx: @label]
en: GCode Writer
fi_FI: GCode-kirjoitin

[ctx: @label]
en: Global Profile:
fi_FI: Yleisprofiili:

[ctx: @label]
en: Hollow
fi_FI: Ontto

[ctx: @label]
en: If you bought your Ultimaker after october 2012 you will have the Extruder drive upgrade. If you do not have this upgrade, it is highly recommended to improve reliability. This upgrade can be bought from the Ultimaker webshop or found on thingiverse as thing:26094
fi_FI: Jos olet hankkinut Ultimakerin lokakuun 2012 jälkeen, sinulla on suulakekäytön päivityspaketti (Extruder drive). Ellei sinulla ole tätä päivitystä, sitä suositellaan luotettavuuden parantamiseksi. Tämä päivityspaketti voidaan ostaa Ultimakerin verkkokaupasta, ja se löytyy thingiverse-sivustolta numerolla 26094

[ctx: @label]
en: Image Reader
fi_FI: Kuvanlukija

[ctx: @label]
en: Infill:
fi_FI: Täyttö:

[ctx: @label]
en: It's a good idea to do a few sanity checks on your Ultimaker. You can skip this step if you know your machine is functional
fi_FI: Ultimakerille on hyvä tehdä muutamia toimintatarkastuksia. Voit jättää tämän vaiheen väliin, jos tiedät laitteesi olevan toimintakunnossa

[ctx: @label]
en: Language:
fi_FI: Kieli:

[ctx: @label]
en: Layer View
fi_FI: Kerrosnäkymä

[ctx: @label]
en: Legacy Cura Profile Reader
fi_FI: Aikaisempien Cura-profiilien lukija

[ctx: @label]
en: Light
fi_FI: Harva

[ctx: @label]
en: Light (20%) infill will give your model an average strength
fi_FI: Harva (20 %) täyttö antaa mallille keskimääräisen lujuuden

[ctx: @label]
en: Min endstop X:
fi_FI: Min. päätyraja X:

[ctx: @label]
en: Min endstop Y:
fi_FI: Min. päätyraja Y:

[ctx: @label]
en: Min endstop Z:
fi_FI: Min. päätyraja Z:

[ctx: @label]
en: No (0%) infill will leave your model hollow at the cost of low strength
fi_FI: Ei (0 %) täyttöä jättää mallin ontoksi ja lujuudeltaan alhaiseksi

[ctx: @label]
en: Nozzle temperature check:
fi_FI: Suuttimen lämpötilatarkistus:

[ctx: @label]
en: Nozzle:
fi_FI: Suutin:

[ctx: @label]
en: Object profile
fi_FI: Kappaleprofiili

[ctx: @label]
en: Per Object Settings
fi_FI: Kappalekohtaiset asetukset

[ctx: @label]
en: Per Object Settings Tool
fi_FI: Kappalekohtaisten asetusten työkalu

[ctx: @label]
en: Per Object Settings behavior may be unexpected when 'Print sequence' is set to 'All at Once'.
fi_FI: Kappalekohtaiset asetukset voivat toimia odottamattomalla tavalla, jos "Tulostusjärjestys"-asetus on "Kaikki kerralla".

[ctx: @label]
en: Please select the type of printer:
fi_FI: Valitse tulostimen tyyppi:

[ctx: @label]
en: Profile:
fi_FI: Profiili:

[ctx: @label]
en: Removable Drive Output Device Plugin
fi_FI: Irrotettavan aseman tulostusvälineen lisäosa

[ctx: @label]
en: Selecting this profile overwrites some of your customised settings. Do you want to merge the new settings into your current profile or do you want to load a clean copy of the profile?
fi_FI: Tämän profiilin valitseminen korvaa jotkin mukautetut asetukset. Haluatko yhdistää uudet asetukset osaksi nykyistä profiilia vai haluatko ladata puhtaan kopion profiilista?

[ctx: @label]
en: Show details.
fi_FI: Näytä tiedot.

[ctx: @label]
en: Slice info
fi_FI: Viipalointitiedot

[ctx: @label]
en: Solid
fi_FI: Kiinteä

[ctx: @label]
en: Solid (100%) infill will make your model completely solid
fi_FI: Kiinteä (100 %) täyttö tekee mallista täysin umpinaisen

[ctx: @label]
en: Solid View
fi_FI: Kiinteä näkymä

[ctx: @label]
en: Sparse
fi_FI: Harva

[ctx: @label]
en: Starting firmware update, this may take a while.
fi_FI: Käynnistetään laiteohjelmiston päivitystä, mikä voi kestää hetken.

[ctx: @label]
en: The firmware shipping with new Ultimakers works, but upgrades have been made to make better prints, and make calibration easier.
fi_FI: Uusien Ultimakerien mukana toimitettu laiteohjelmisto toimii, mutta päivityksillä saadaan parempia tulosteita ja kalibrointi helpottuu.

[ctx: @label]
en: This printer name has already been used. Please choose a different printer name.
fi_FI: Tämä tulostimen nimi on jo käytössä. Valitse toinen tulostimen nimi.

[ctx: @label]
en: To assist you in having better default settings for your Ultimaker. Cura would like to know which upgrades you have in your machine:
fi_FI: Saat paremmat oletusasetukset Ultimakeriin. Cura haluaisi tietää, mitä päivityksiä laitteessasi on:

[ctx: @label]
en: To make sure your prints will come out great, you can now adjust your buildplate. When you click 'Move to Next Position' the nozzle will move to the different positions that can be adjusted.
fi_FI: Voit säätää alustaa, jotta tulosteista tulisi hyviä. Kun napsautat "Siirry seuraavaan positioon", suutin siirtyy eri positioihin, joita voidaan säätää.

[ctx: @label]
en: USB printing
fi_FI: USB-tulostus

[ctx: @label]
en: Updating firmware.
fi_FI: Päivitetään laiteohjelmistoa.

[ctx: @label]
en: Variant:
fi_FI: Variantti:

[ctx: @label]
en: X-Ray View
fi_FI: Kerrosnäkymä

[ctx: @label]
en: You will need to restart the application for language changes to have effect.
fi_FI: Sovellus on käynnistettävä uudelleen, jotta kielimuutokset tulevat voimaan.

[ctx: @label]
en: bed temperature check:
fi_FI: Pöydän lämpötilan tarkistus:

[ctx: @label:PrintjobStatus]
en: Please load a 3d model
fi_FI: Ole hyvä ja lataa 3D-malli

[ctx: @label:PrintjobStatus]
en: Preparing to slice...
fi_FI: Valmistellaan viipalointia...

[ctx: @label:PrintjobStatus]
en: Ready to
fi_FI: Valmis

[ctx: @label:PrintjobStatus]
en: Slicing...
fi_FI: Viipaloidaan...

[ctx: @label:listbox]
en: Helpers:
fi_FI: Avustimet:

[ctx: @label:listbox]
en: Machine:
fi_FI: Laite:

[ctx: @label:listbox]
en: Print Job
fi_FI: Tulostustyö

[ctx: @label:listbox]
en: Printer:
fi_FI: Tulostin:

[ctx: @label:listbox]
en: Setup
fi_FI: Asetukset

[ctx: @label:textbox]
en: Filter...
fi_FI: Suodatin...

[ctx: @label:textbox]
en: Printer Name:
fi_FI: Tulostimen nimi:

[ctx: @label:textbox]
en: Printjob Name
fi_FI: Tulostustyön nimi

[ctx: @option:check]
en: Display overhang
fi_FI: Näytä uloke

[ctx: @option:check]
en: Dual extrusion (experimental)
fi_FI: Kaksoispursotus (kokeellinen)

[ctx: @option:check]
en: Enable Skirt Adhesion
fi_FI: Ota helman tarttuvuus käyttöön

[ctx: @option:check]
en: Enable Support
fi_FI: Ota tuki käyttöön

[ctx: @option:check]
en: Ensure objects are kept apart
fi_FI: Pidä kappaleet erillään

[ctx: @option:check]
en: Extruder driver ugrades
fi_FI: Suulakekäytön päivitykset

[ctx: @option:check]
en: Generate Brim
fi_FI: Muodosta reunus

[ctx: @option:check]
en: Generate Support Structure
fi_FI: Muodosta tukirakenne

[ctx: @option:check]
en: Heated printer bed
fi_FI: Lämmitetty tulostinpöytä

[ctx: @option:check]
en: Heated printer bed (self built)
fi_FI: Lämmitetty tulostinpöytä (itse rakennettu)

[ctx: @option:check]
en: Heated printer bed (standard kit)
fi_FI: Lämmitetty tulostinpöytä (normaali sarja)

[ctx: @option:check]
en: Scale large files
fi_FI: Skaalaa isot tiedostot

[ctx: @option:check]
en: Send (anonymous) print information
fi_FI: Lähetä (anonyymit) tulostustiedot

[ctx: @title]
en: Add Printer
fi_FI: Lisää tulostin

[ctx: @title]
en: Bed Leveling
fi_FI: Pöydän tasaaminen

[ctx: @title]
en: Bed Levelling
fi_FI: Pöydän tasaaminen

[ctx: @title]
en: Check Printer
fi_FI: Tarkista tulostin

[ctx: @title]
en: Select Upgraded Parts
fi_FI: Valitse päivitettävät osat

[ctx: @title]
en: Upgrade Firmware
fi_FI: Laiteohjelmiston päivitys

[ctx: @title:menu]
en: &Machine
fi_FI: &Laite

[ctx: @title:menu]
en: Firmware
fi_FI: Laiteohjelmisto

[ctx: @title:menu menubar:file]
en: Open &Recent
fi_FI: Avaa &viimeisin

[ctx: @title:menu menubar:file]
en: Save &All
fi_FI: Tallenna &kaikki

[ctx: @title:menu menubar:toplevel]
en: &Edit
fi_FI: &Muokkaa

[ctx: @title:menu menubar:toplevel]
en: &File
fi_FI: &Tiedosto

[ctx: @title:menu menubar:toplevel]
en: &Help
fi_FI: &Ohje

[ctx: @title:menu menubar:toplevel]
en: &Printer
fi_FI: &Tulostin

[ctx: @title:menu menubar:toplevel]
en: &Settings
fi_FI: &Asetukset

[ctx: @title:menu menubar:toplevel]
en: &View
fi_FI: &Näytä

[ctx: @title:menu menubar:toplevel]
en: E&xtensions
fi_FI: Laa&jennukset

[ctx: @title:menu menubar:toplevel]
en: P&rofile
fi_FI: &Profiili

[ctx: @title:tab]
en: Advanced
fi_FI: Laajennettu

[ctx: @title:tab]
en: General
fi_FI: Yleiset

[ctx: @title:tab]
en: Simple
fi_FI: Yksinkertainen

[ctx: @title:tab]
en: View
fi_FI: Näytä

[ctx: @title:window]
en: About Cura
fi_FI: Tietoja Curasta

[ctx: @title:window]
en: Add Printer
fi_FI: Lisää tulostin

[ctx: @title:window]
en: Convert Image...
fi_FI: Muunna kuva...

[ctx: @title:window]
en: Engine Log
fi_FI: Moottorin loki

[ctx: @title:window]
en: Firmware Update
fi_FI: Laiteohjelmiston päivitys

[ctx: @title:window]
en: Load profile
fi_FI: Lataa profiili

[ctx: @title:window]
en: Oops!
fi_FI: Hups!

[ctx: @title:window]
en: Open file
fi_FI: Avaa tiedosto

[ctx: @title:window]
en: Pick a Setting to Customize
fi_FI: Valitse mukautettava asetus

[ctx: @title:window]
en: Print with USB
fi_FI: Tulostus USB:n kautta

[ctx: @title:window]
en: View
fi_FI: Näytä

[ctx: Message action tooltip, {0} is sdcard]
en: Eject SD Card {0}
fi_FI: Poista SD-kortti {0}

[ctx: Save button tooltip]
en: Save to Disk
fi_FI: Tallenna levylle
