Cura - en to tr translation catalogue (450 entries)

en: A new version of Cura is available, would you like to download?
tr: Cura'nın yeni bir versiyonu hazır, indirmek ister misiniz ?

en: New version available
tr: Yeni bir versiyon hazır

en: Add new machine wizard
tr: Yeni cihaz sihirbazı ekle

en: First time run wizard
tr: İlk açılış sihirbazı

en: Welcome, and thanks for trying Cura!
tr: Hoşgeldiniz, Cura'yı denediğiniz için teşekkür ederiz !

en: This wizard will help you in setting up Cura for your machine.
tr: Sihirbaz cihazınıza Cura'yı kurmanıza yardım ediyor

en: The following pre-defined machine profiles are available
tr: Sıradaki önceden-tanımlı cihaz profilleri hazır

en: Note that these profiles are not guaranteed to give good results,
    or work at all. Extra tweaks might be required.
    If you find issues with the predefined profiles,
    or want an extra profile.
    Please report it at the github issue tracker.
tr: Bu profillerin iyi sonuçlar vereceği veya çalışacağı garanti değildir. 
     Ekstra uğraşma gerekli olabilir. 
    Eğer önceden-tanımlı profillerle ilgili bir sorun yaşıyorsanız 
     veya ekstra bir profil istiyorsanız lütfen bunu github issue tracker'a bildirin.

en: Cura is now ready to be used!
tr: Cura şimdi kullanıma hazır !

en: RepRap machines can be vastly different, so here you can set your own settings.
tr: RepRap cihazları büyük ölçüde farklı olabilir, bu yüzden buradan kendi ayarlarınızı oluşturabilirsiniz.

en: Be sure to review the default profile before running it on your machine.
tr: Varsayılan profili cihazınıza yüklemeden önce gözden geçirdiğinize emin olunuz.

en: If you like a default profile for your machine added,
    then make an issue on github.
tr: Eğer cihazınıza özel bir varsayılan profilin eklenmesini istiyorsanız bunu github'a bildirin.

en: You will have to manually install Marlin or Sprinter firmware.
tr: Marlin veya Sprinter yazılımını manuel olarak yüklemelisiniz.

en: Machine name
tr: Cihaz adı

en: Machine width (mm)
tr: Cihaz eni (mm)

en: Machine depth (mm)
tr: Cihaz derinliği (mm)

en: Machine height (mm)
tr: Cihaz yüksekliği (mm)

en: Nozzle size (mm)
tr: Baskı ucu çapı (mm)

en: Heated bed
tr: Isınmış levha

en: Bed center is 0,0,0 (RoStock)
tr: Levha merkezi 0,0,0'dir (RoStock).

en: Select your machine
tr: Cihazınızı seçin

en: What kind of machine do you have:
tr: Hangi tür cihaza sahipsiniz:

en: The collection of anonymous usage information helps with the continued improvement of Cura.
tr: Anonim kullanıcı bilgisi koleksiyonu Cura'nın sürekli gelişimine yardım eder.

en: This does NOT submit your models online nor gathers any privacy related information.
tr: Bu, modellerinizi online olarak paylaşmaz veya hakkınızda herhangi bir özel bilgi toplamaz.

en: Submit anonymous usage information:
tr: Anonim kullanıcı bilgisi yükle:

en: For full details see: http://wiki.ultimaker.com/Cura:stats
tr: Tüm detaylar için: http://wiki.ultimaker.com/Cura:stats

en: Select upgraded parts you have
tr: Güncellediğiniz parçalarınızı seçiniz

en: To assist you in having better default settings for your Ultimaker
    Cura would like to know which upgrades you have in your machine.
tr: Ultimaker 2'ye uygun varsayılan ayarları oluşturma konusunda size yardımcı olmak için 
    
    Cura cihazınızda hangi güncellemelerin olduğunu bilmek istiyor.

en: Extruder drive upgrade
tr: Extruder sürücü güncellemesi

en: Heated printer bed (self built)
tr: Isı

en: Dual extrusion (experimental)
tr: Çift extrusion (deneysel)

en: If you have an Ultimaker bought after october 2012 you will have the
    Extruder drive upgrade. If you do not have this upgrade,
    it is highly recommended to improve reliability.
tr: Eğer 2012 Ekim'inden sonra bir Ultimaker aldıysanız, extruder sürücü güncellemesine sahipsiniz. Eğer bu güncellemeye sahip değilseniz, cihazınızın güvenilirliğini arttırmak için bu güncellemeyi yapmanız önerilir.

en: This upgrade can be bought from the Ultimaker webshop
    or found on thingiverse as thing:26094
tr: Bu güncelleme Ultimaker webshop'tan alınabilir 
     
    veya thingiverse'de thing:26094 olarak bulunabilir.

en: Upgrade Ultimaker Firmware
tr: Ultimaker Firmware'ını Güncelle

en: Firmware is the piece of software running directly on your 3D printer.
    This firmware controls the step motors, regulates the temperature
    and ultimately makes your printer work.
tr: Firmware doğrudan 3D yazıcınızda çalışan yazılım parçasıdır. 
    
    Bu firmware step motorları kontrol eder, sıcaklığı ayarlar, 
    
    and sonuç olarak yazıcınızın çalışmasını sağlar.

en: The firmware shipping with new Ultimakers works, but upgrades
    have been made to make better prints, and make calibration easier.
tr: Yeni Ultimaker'lardaki firmware taşıması çalışıyor, ancak daha iyi baskılar 
    
    yapılması ve kalibrasyonun daha kolay olması için güncellemeler yapıldı.

en: Cura requires these new features and thus
    your firmware will most likely need to be upgraded.
    You will get the chance to do so now.
tr: Cura'nın bu yeni özelliklere ihtiyacı var ve bu nedenle 
    
    sahip olduğunuz firmware'ın güncellenmesi gerek.
    Birazdan bu güncellemeyi yapma şansınız olacak.

en: Do not upgrade to this firmware if:
tr: Eğer sıradakiler geçerliyse bu firmware'a güncelleme:

en: * You have an older machine based on ATMega1280 (Rev 1 machine)
tr: *Eğer ATMega1280 (Rev 1 Machine) ile çalışan eski bir cihazınız varsa

en: * Have other changes in the firmware
tr: * Firmware ile ilgili başka değişikliklere sahipseniz

en: It is a good idea to do a few sanity checks now on your Ultimaker.
    You can skip these if you know your machine is functional.
tr: Şimdi Ultimaker'ınızda birkaç mantıklı denetleme yürütebilirsiniz. 
    
    Ancak cihazınızın çalıştığına eminseniz bu adımı atlayabilirsiniz.

en: Run checks
tr: Denetlemeleri yürüt

en: Skip checks
tr: Denetlemeleri atla

en: Communication:
tr: İletişim:

en: Temperature:
tr: Sıcaklık:

en: Endstops:
tr: Durdurucular:

en: Show error log
tr: Hata seyir defterini göster

en: Connecting to machine.
tr: Cihaza bağlanılıyor.

en: Cooldown before temperature check.
tr: Sıcaklık denetlemesinden önce soğutma

en: Checking the heater and temperature sensor.
tr: Isıtıcıyı ve sıcaklık sensorünü denetleme.

en: Please make sure none of the endstops are pressed.
tr: Lütfen hiçbir durdurucunun basılı olmadığına emin olunuz.

en: Temperature measurement FAILED!
tr: Sıcaklık ölçümü HATALI!

en: Head temperature: %d
tr: Baskı ucu sıcaklığı: %d

en: Communication State: %s
tr: İletişim durumu: %s

en: Failed to establish connection with the printer.
tr: Yazıcıyla bağlantı kurulamadı.

en: Please press the left X endstop.
tr: Lütfen soldaki X durdurucusuna basınız.

en: Please press the right X endstop.
tr: Lütfen sağdaki X durdurucusuna basınız.

en: Please press the front Y endstop.
tr: Lütfen öndeki Y durdurucusuna basınız.

en: Please press the top Z endstop.
tr: Lütfen üstteki Z durdurucusuna basınız.

en: Please press the back Y endstop.
tr: Lütfen arkadaki Y durdurucusuna basınız.

en: Checkup finished
tr: Denetleme bitti

en: Please press the bottom Z endstop.
tr: Lütfen alttaki Z durdurucusuna basınız.

en: Calibrating the Steps Per E requires some manual actions.
tr: Adımları her bir E için kalibre etmek bazı elle yapılması gereken eylemler içerir.

en: First remove any filament from your machine.
tr: Öncelikle cihazınızda bulunan herhangi bir filamenti kaldırın.

en: Next put in your filament so the tip is aligned with the
    top of the extruder drive.
tr: Filamentinizi, ucu filament iticinin üst kısmı ike aynı hizaya gelecek şekilde içeriye sokunuz.

en: We'll push the filament 100mm
tr: Filament 100 mm itilecek

en: Extrude 100mm filament
tr: Filamenti 100 mm baskı ucundan çıkar

en: Now measure the amount of extruded filament:
    (this can be more or less then 100mm)
tr: Şimdi extrude edilmiş filament miktarını giriniz: 
    
    (Bu 100 mm'den fazla ya da az olabilir.)

en: Save
tr: Kaydet

en: This results in the following steps per E:
tr: Bu E başına sıradaki adımlarla sonuçlanır:

en: You can repeat these steps to get better calibration.
tr: Daha iyi bir kalibrasyon için bu adımları tekrarlayabilirsiniz.

en: If you still have filament in your printer which needs
    heat to remove, press the heat up button below:
tr: Eğer yazıcınızda çıkarılmak için ısıtılması gereken 
    
    filament varsa, alttaki ısıtma butonuna basınız.

en: Heatup for filament removal
tr: Filament çıkarılması için ısıt

en: Error: Failed to open serial port to machine
    If this keeps happening, try disconnecting and reconnecting the USB cable
tr: Hata: Cihaza seri port açma sırasında hata oluştu. 
    
    Eğer bu hata tekrar ederse, bağlantıyı kopardıktan sorna USB kablosunu yeniden takmanız önerilir.

en: I am sorry, but Cura does not ship with a default firmware for your machine configuration.
tr: Üzgünüz, ancak Cura cihazınızın konfigürasyonuna uygun bir firmware ile birlikte gelmez.

en: Firmware update
tr: Firmware güncellemesi

en: Cura only supports firmware updates for ATMega2560 based hardware.
    So updating your RepRap with Cura might or might not work.
tr: Cura sadece ATMega2560 tabanlı donanıma uygun firmware güncellemelerini destekler. 
    
    Bu yüzden RepRap'inizi Cura ile güncellemek işe yaramayabilir.

en: OK
tr: Tamam

en: Reading firmware...
tr: Firmware okunuyor...

en: Connecting to machine...
tr: Cihaza bağlanılıyor...

en: Please connect the printer to
    your computer with the USB cable.
tr: Lütfen yazıcınızı USB kablosuyla 
    
    bilgisayarınıza bağlayınız.

en: Failed to find machine for firmware upgrade
    Is your machine connected to the PC?
tr: Firmware güncellemesi için cihaz bulunamadı. 
    
    Cihazınız bilgisayarınıza bağlı mı ?

en: Uploading firmware...
tr: Firmware yükleniyor...

en: Done!
    Installed firmware: %s
tr: Hazır!
    
    Firmware kuruldu: %s

en: Failed to write firmware.
tr: Firmware yazma hatası.

en: Load model file...	CTRL+L
tr: Model dosyası yükle...	CTRL+L

en: Save model...	CTRL+S
tr: Modeli kaydet...	CTRL+S

en: Reload platform	F5
tr: Platformu yenile 	F5

en: Clear platform
tr: Platformu temizle

en: Print...	CTRL+P
tr: Yazdır...	CTRL+P

en: Save GCode...
tr: G-Kod'u kaydet...

en: Show slice engine log...
tr: Dilimleme motoru seyir defterini göster...

en: Open Profile...
tr: Profili aç...

en: Save Profile...
tr: Profili kaydet...

en: Load Profile from GCode...
tr: G-Koddan profil yükle

en: Reset Profile to default
tr: Profili varsayılana ayarla

en: Preferences...	CTRL+,
tr: Tercihler...	CTRL+,

en: Machine settings...
tr: Cihaz ayarları...

en: Recent Model Files
tr: Son Model Dosyaları

en: Recent Profile Files
tr: Son Profil Dosyaları

en: Quit
tr: Çık

en: File
tr: Dosya

en: Minecraft map import...
tr: Minecraft haritası ekle...

en: PID Debugger...
tr: PID Debug edici...

en: Print all at once
tr: Hepsini aynı anda bas

en: Print one at a time
tr: Birer birer bas

en: Tools
tr: Araçlar

en: Machine
tr: Cihaz

en: Switch to quickprint...
tr: Hızlı-baskıya geç...

en: Switch to full settings...
tr: Tam ayarlara geç...

en: Open expert settings...	CTRL+E
tr: Gelişmiş ayarları aç...	CTRL+E

en: Run bed leveling wizard...
tr: Baskı levhası hizalama yazılımını aç...

en: Expert
tr: Gelişmiş

en: Online documentation...
tr: Çevrimiçi belgeleme...

en: Report a problem...
tr: Hata bildir...

en: Check for update...
tr: Güncellemeleri denetle...

en: Open YouMagine website...
tr: YouMagine sitesini aç...

en: About Cura...
tr: Cura hakkında...

en: Help
tr: Yardım

en: For "One at a time" printing, you need to have entered the correct head size and gantry height in the machine settings
tr: "Hepsini aynı anda bas" baskı seçeneği için cihaz ayarlarına doğru yazıcı başı boyutlarını ve gantry yüksekliği girmelisiniz.

en: One at a time warning
tr: Her seferinde bir uyarı

en: Install default firmware...
tr: Varsayılan firmware'ı kur...

en: Install custom firmware...
tr: Özel firmware yükle...

en: Select profile file to load
tr: Yüklenecek profili seçiniz

en: Select gcode file to load profile from
tr: Profilin kendisinden yükleneceği gkodunu seçiniz

en: No profile found in GCode file.
    This feature only works with GCode files made by Cura 12.07 or newer.
tr: G-Kod dosyasında profil bulunamadı. 
    
    Bu özellik sadece Cura 12.07 ve daha yeni Cura versiyonları tarafından oluşturulan G-Kod dosyaları için çalışır.

en: Profile load error
tr: Profil yükleme hatası

en: Select profile file to save
tr: Kaydedilecek profili seç

en: This will reset all profile settings to defaults.
    Unless you have saved your current profile, all settings will be lost!
    Do you really want to reset?
tr: Bu bütün profil ayarlarını varsayılana geri yükler. 
     
    Eğer şuanki profilinizi kaydetmediyseniz, bütün değişiklikler kaybedilecektir! 
    
    Gerçekten tüm profil ayarlarını sıfırlamak istiyor musunuz ?

en: Profile reset
tr: Profili yeniden başlat

en: Warning: Installing a custom firmware does not guarantee that you machine will function correctly, and could damage your machine.
tr: Uyarı: Özel bir firmware yüklemek cihazınızın doğru çalışacağını garantilemez ve cihazınıza zarar verebilir.

en: Open firmware to upload
tr: Yüklenecek firmware aç

en: You are running the latest version of Cura!
tr: Cura'nın en yeni versiyonunu kullanıyorsunuz!

en: Awesome!
tr: Mükemmel!

en: Plugins
tr: Eklentiler

en: Plugins:
tr: Eklentiler:

en: Open plugin location
tr: Eklenti konumunu aç

en: Enabled plugins
tr: Aktif eklentiler

en: You need to select a plugin before you can add anything.
tr: Herhangi bir şey eklemeden önce bir eklenti seçmelisiniz.

en: Error: no plugin selected
tr: Hata: eklenti seçilmedi

en: Print window
tr: Baskı penceresi

en: Colours
tr: Renkler

en: Language
tr: Dil

en: Filament settings
tr: Filament ayarları

en: Cura settings
tr: Cura ayarları

en: Machine settings
tr: Cihaz ayarları

en: Printer head size
tr: Baskı başı büyüklüğü

en: Extruder %d
tr: Extruder &d

en: Communication settings
tr: İletişim ayarları

en: Cannot remove the last machine configuration in Cura
tr: Cura'daki son cihaz konfigürasyonu kaldırılamıyor

en: Machine remove error
tr: Cihaz çıkarma hatası

en: Printing on %s
tr: %s ile yazdırılıyor

en: Your computer is running on battery power.
    Connect your computer to AC power or your print might not finish.
tr: Bilgisayarınız batarya üzerinden çalışıyor. 
    
    Bilgisayarınızı bir AC güç kaynağına bağlayın, yoksa baskınız bitmeyebilir.

en: Connect
tr: Bağlan

en: Print
tr: Yazdır

en: Pause
tr: Durdur

en: Cancel print
tr: Baskıyı iptal et

en: Error log
tr: Hata seyir defteri

en: Load
tr: Yükle

en: Rotate
tr: Döndür

en: Scale
tr: Ölçekle

en: Mirror
tr: Aynala

en: Reset
tr: En basa al

en: Lay flat
tr: Düz yatir

en: To max
tr: Maksimuma

en: Mirror X
tr: X'e göre aynala

en: Mirror Y
tr: Y'e göre aynala

en: Mirror Z
tr: Z'ye göre aynala

en: Scale X
tr: X'e göre ölçekle

en: Scale Y
tr: Y'ye göre ölçekle

en: Scale Z
tr: Z'ye göre ölçekle

en: Size X (mm)
tr: X boyutu (mm)

en: Size Y (mm)
tr: Y boyutu (mm)

en: Size Z (mm)
tr: Z boyutu (mm)

en: Uniform scale
tr: Boyut oranlarini koru

en: View mode
tr: Görünüs modu

en: Overhang
tr: Asili Kisim (Overhang)

en: Transparent
tr: Saydam

en: Layers
tr: Katmanlar

en: Share on YouMagine
tr: YouMagine'da paylas

en: Open 3D model
tr: 3B model aç

en: Save 3D model
tr: 3B modeli kaydet

en: Print with %s
tr: %s ile yazdır

en: Slice engine log...
tr: Dilimleme makinesi seyir defteri

en: Save toolpath
tr: Ayarlamalari kaydet

en: The slicing engine reported the following
tr: Dilimleme makinesi raporu

en: Engine log...
tr: Makine seyir defteri

en: How many copies do you want?
tr: Kaç tane kopya istiyorsunuz ?

en: Number of copies
tr: Kopya sayısı

en: Multiply
tr: Çoğalt

en: Center on platform
tr: Platformun merkezine yerleştir

en: Delete object
tr: Nesneyi sil

en: Multiply object
tr: Nesneyi çoğalt

en: Split object into parts
tr: Nesneyi parçalara böl

en: Delete all objects
tr: Tüm nesneleri sil

en: Reload all objects
tr: Tüm nesneleri yeniden yükle

en: Toolpath to SD
tr: Ayarlamaları SD karta kaydet

en: Print support structure
tr: Destek yapısı yazdır

en: Select a quickprint profile:
tr: Hızlı-baskı profili seçin:

en: Material:
tr: Malzeme:

en: Other:
tr: Diğer:

en: Height (mm)
tr: Yükseklik (mm)

en: Base (mm)
tr: Taban (mm)

en: Width (mm)
tr: En (mm)

en: Depth (mm)
tr: Derinlik (mm)

en: Edit
tr: Düzenle

en: Rectangle
tr: Dikdörtgen

en: Circle
tr: Çember

en: Draw curves
tr: Eğri çiz

en: Failed to contact YouMagine.com
tr: YouMagine.com'a bağlanılamadı

en: YouMagine error.
tr: YouMagine hatası

en: Cura is now authorized to share on YouMagine
tr: Cura şimdi YouMagine paylaşımı yapma yetkisine sahip

en: YouMagine.
tr: YouMagine

en: Creating new design on YouMagine...
tr: YouMagine'da yeni bir dizayn oluşturuluyor...

en: Failed to create a design, nothing uploaded!
tr: Dizayn oluşturma başarısız, hiçbir şey yüklenemedi !

en: Building model %s...
tr: Model oluşturuluyor%s...

en: Uploading model %s...
tr: Model yükleniyor %s...

en: Failed to upload %s!
tr: Yükleme hatası %s!

en: Uploading file %s...
tr: Dosya yükleniyor %s...

en: Uploading image %s...
tr: Resim yükleniyor %s...

en: Failed to upload snapshot!
tr: Ekran alıntısı yükleme hatası!

en: Publishing design...
tr: Dizayn yayınlanıyor...

en: Request authorization from YouMagine
tr: YouMagine'dan yetki iste

en: To share your designs on YouMagine
    you need an account on YouMagine.com
    and authorize Cura to access your account.
tr: YouMagine'da dizaynlarınızı paylaşmak için 
    
    YouMagine.com'da bir hesaba ihtiyacınız var 
    
    ve hesabınıza ulaşması için Cura'ya yetki vermelisiniz.

en: This will open a browser window where you can
    authorize Cura to access your YouMagine account.
    You can revoke access at any time
    from YouMagine.com
tr: Bu bir tarayıcı penceresi açar. Bu tarayıcı penceresi yoluyla 
    
    Cura'ya YouMagine hesabınıza ulaşma yetkisi verebilirsiniz. 
    
    Herhangi bir zamanda Cura'nın YouMagine.com hesabınıza 
    
    olan bağlantısını kesebilirsiniz.

en: Design name
tr: Dizayn adı

en: Publish after upload
tr: Yüklemeden sonra yayınla

en: Share!
tr: Paylaş!

en: Add...
tr: Ekle...

en: Directly publish the design after uploading.
    Without this check the design will not be public
    until you publish it yourself on YouMagine.com
tr: Dizaynı yüklemeden hemen sonra yayınla. 
    
    Bu seçenek işaretli olmadığında siz kendiniz yayınlamayana 
    
    kadar dizayn YouMagine.com'da yayınlanmaz.

en: Design name:
tr: Dizayn adı:

en: Description:
tr: Tanım:

en: Category:
tr: Kategori:

en: License:
tr: Lisans:

en: Images:
tr: Görüntüler:

en: Related design files:
tr: İlgili dizayn dosyaları:

en: The name cannot be empty
tr: İsim kısmı boş olamaz

en: New design error.
tr: Yeni dizayn hatası

en: The description cannot be empty
tr: Tanım kısmı boş olamaz

en: No webcam found on your system
tr: Sisteminizde webcam bulunamadı

en: Webcam error
tr: Webcam hatası

en: An error has occurred during the 3D view drawing.
tr: 3D görüntü çizimi sırasında bir hata oluştu.

en: 3D window error
tr: 3B pencere hatası

en: Quality
tr: Kalite

en: Layer height (mm)
tr: Katman yüksekliği (mm)

en: Layer height in millimeters.
    This is the most important setting to determine the quality of your print. Normal quality prints are 0.1mm, high quality is 0.06mm. You can go up to 0.25mm with an Ultimaker for very fast prints at low quality.
tr: Milimetre cinsinden katman kalınlığı. 
    
    Bu baskınızın kalitesinin belirleyen en önemli ayardır. Normal kalitedeki baskılar için 0.1 mm, yüksek kalitedeki baskılar için ise 0.06 mm'dir. Ultimaker'ın hızlı olarak düşük kalite baskılar yapmasını istiyorsanız 0.25 mm'ye de çıkabilirsiniz.

en: Shell thickness (mm)
tr: Kabuk kalınlığı

en: Thickness of the outside shell in the horizontal direction.
    This is used in combination with the nozzle size to define the number
    of perimeter lines and the thickness of those perimeter lines.
tr: Dış kabuğun yatay yönde kalınlığıdır. 
    
    Bu baskı ucu boyutuyla birlikte çevre hatlarının 
    
    sayısını ve bu hatların kalınlığını belirlemek için kullanılır.

en: Retraction
tr: Geri çekme

en: Enable retraction
tr: Geri çekmeyi aktifleştir

en: Retract the filament when the nozzle is moving over a none-printed area. Details about the retraction can be configured in the advanced tab.
tr: Baskı ucu baskı yapılmayan bir alan üzerinde hareket ettiği zaman filamenti geri çeker. Geri çekme konusundaki ayrıntılar "İleri" sekmesinde yapılandırılabilir.

en: Fill
tr: Doldur

en: Bottom/Top thickness (mm)
tr: Alt/Üst kalınlığı (mm)

en: This controls the thickness of the bottom and top layers, the amount of solid layers put down is calculated by the layer thickness and this value.
    Having this value a multiple of the layer thickness makes sense. And keep it near your wall thickness to make an evenly strong part.
tr: Bu tavan ve tabandaki katmanların kalınlığını ayarlar. Bu bölgelere eklenen katı katmanlar bu değer ve katman kalınlığı değeriyle hesaplanır. 
    
    Bu değerin katman değerinin bir katı olması mantıklıdır. Ayrıca sağlam bir parça elde etmek için bu değerin duvar kalınlığı değerine yakın olmasına dikkat ediniz.

en: Infill
tr: Dolgu

en: Fill Density (%)
tr: Doldurma yoğunluğu (%)

en: This controls how densely filled the insides of your print will be. For a solid part use 100%, for an empty part use 0%. A value around 20% is usually enough.
    This won't affect the outside of the print and only adjusts how strong the part becomes.
tr: Bu baskınızın içlerinin hangi yoğunlukta dolu olacağını kontrol eder. Tamamen katı bir parça için % 100'ü, tamamen boş bir parça için % 0'ı kullanınız. Genellikle % 20 gibi bir değer yeterlidir. 
    
    Bu baskınızın dış görünümünü etkilemez. Sadece parçanızın ne kadar sağlam olacağını belirler.

en: The nozzle size is very important, this is used to calculate the line width of the infill, and used to calculate the amount of outside wall lines and thickness for the wall thickness you entered in the print settings.
tr: Baskı ucu boyutu önemlidir. Bu iç dolgunun hatlarının enini, dış duvar hatlarının miktarını ve baskı ayarlarında oluşturduğunuz duvar kalınlığını hesaplamanızı sağlar.

en: Speed and Temperature
tr: Hız ve Sıcaklık

en: Print speed (mm/s)
tr: Baskı hızı

en: Speed at which printing happens. A well adjusted Ultimaker can reach 150mm/s, but for good quality prints you want to print slower. Printing speed depends on a lot of factors. So you will be experimenting with optimal settings for this.
tr: Yazdırma işleminin gerçekleştiği hız. İyi ayarlanmış bir Ultimaker 150 mm/s yazdırma hızına ulaşabilir, ancak iyi kalitede baskılar için yavaş yazdırmanız önerilir. Yazdırma hızı birçok faktöre bağlıdır. Bu yüzden optimal ayarları deneyerek bulmalısınız.

en: Printing temperature (C)
tr: Baskı sıcaklığı (C)

en: Temperature used for printing. Set at 0 to pre-heat yourself.
    For PLA a value of 210C is usually used.
    For ABS a value of 230C or higher is required.
tr: Baskı sırasında kullanılan sıcaklık. Kendiniz önceden ısıtmak için 0'a ayarlayınız. 
    
    PLA için genellikle 210 C değeri kullanılır. 
    
    ABS için genellikle 230 C veya daha yüksek bir değer gereklidir.

en: 2nd nozzle temperature (C)
tr: İkinci baskı ucu sıcaklığı (C)

en: 3th nozzle temperature (C)
tr: Üçüncü baskı ucu sıcaklığı (C)

en: 4th nozzle temperature (C)
tr: Dördüncü baskı ucu sıcaklığı (C)

en: Bed temperature (C)
tr: Levha sıcaklığı (C)

en: Temperature used for the heated printer bed. Set at 0 to pre-heat yourself.
tr: Isınmış baskı levhası için kullanılan sıcaklıktır. Önceden ısıtmak için 0'a ayarlayınız.

en: None
tr: Hiçbiri

en: Touching buildplate
tr: Baskı levhasına yapışık

en: Everywhere
tr: Heryere

en: Support
tr: Destek

en: Support type
tr: Destek türü

en: Type of support structure build.
    "Touching buildplate" is the most commonly used support setting.
    
    None does not do any support.
    Touching buildplate only creates support where the support structure will touch the build platform.
    Everywhere creates support even on top of parts of the model.
tr: Oluşturulacak destek yapısı türü. 
    
    "Baskı levhasına yapışık" en sık kullanılan destek ayarıdır. 
    
    
    
    "Hiçbiri" ayarı herhangi bir destek oluşturmaz. 
    
    "Baskı levhasına yapışık" ayarı, destek yapısının sadece baskı levhasına dokunacağı yerlerde destek yapısı oluşturur. 
    
    "Heryere" ayarı nesnenin üst kısmı dahil her yere destek yapısı ekler.

en: Brim
tr: Kenar

en: Platform adhesion type
tr: Platforma yapışma türü

en: Different options that help in preventing corners from lifting due to warping.
    Brim adds a single layer thick flat area around your object which is easy to cut off afterwards, and it is the recommended option.
    Raft adds a thick raster below the object and a thin interface between this and your object.
    (Note that enabling the brim or raft disables the skirt)
tr: Köşelerdeki eğrilik ve yamuklaşmayı engelleyen farklı seçeneklerdir. 
    
    Kenar (Brim) seçeneği nesnenin etrafına sonradan çıkarılmak üzere kalın bir katman ekler ve önerilen seçenektir.  
    
    Raft ise nesnenin altına kalın bir raster ve bu raster ve nesne arasında ince bir arayüz ekler. 
    
    (Kenar veya raft seçeneğini aktif etmenin etek seçeneğini engellediğini not ediniz.)

en: Both
tr: İkisi de

en: First extruder
tr: İlk extruder

en: Second extruder
tr: İkinci extruder

en: Support dual extrusion
tr: Çift extrusion destekleme

en: Which extruder to use for support material, for break-away support you can use both extruders.
    But if one of the materials is more expensive then the other you could select an extruder to use for support material. This causes more extruder switches.
    You can also use the 2nd extruder for soluble support materials.
tr: Hangi extruder'ın destek yapısını yapacağını ayarlar. Break-away destek yapısı için iki extruder'ı da destek yapısı için kullanabilirsiniz. 
    
    Ancak iki malzemeden biri daha pahalı ise destek yapısını yapması için tek bir extruder seçebilirsiniz. Bu daha fazla extruder değişimine sebep olur. 
    
    İkinci extruder'ı suda çözünen materyallerin çözünmesi için de kullanabilirsiniz.

en: Dual extrusion
tr: Çift extrusion

en: Wipe&prime tower
tr: Silme-başlatma kulesi

en: The wipe-tower is a tower printed on every layer when switching between nozzles.
    The old nozzle is wiped off on the tower before the new nozzle is used to print the 2nd color.
tr: Silme-kulesi her katmanda baskı uçları değişiminde basılır. 
    
    Yeni rengin basılması için ikinci baskı ucu kullanılmadan önce, önceki baskı ucunun başı bu kule sayesinde temizlenir.

en: Wipe&prime tower volume per layer (mm3)
tr: Katman başına silme-başlatma kulesi (mm3)

en: The amount of material put in the wipe/prime tower.
    This is done in volume because in general you want to extrude a
    certain amount of volume to get the extruder going, independent on the layer height.
    This means that with thinner layers, your tower gets bigger.
tr: Silme-başlatma kulesi için kullanılan malzeme miktarıdır. 
    
    Bu hacim cinsinden hesaplanır, çünkü genellikle baskı ucunu temizlemek için 
    
    katman yüksekliğinden bağımsız olarak belli bir hacimde filament extrude edilir.
    Bu yüzden ince katmanlar kulenin daha fazla büyüyeceği anlamına gelir.

en: Ooze shield
tr: Sızma koruması

en: The ooze shield is a 1 line thick shell around the object which stands a few mm from the object.
    This shield catches any oozing from the unused nozzle in dual-extrusion.
tr: Sızma koruması kendisinden birkaç mm uzakta olan nesnenin etrafını saran bir hat kalınlığındaki kabuktur.

en: Diameter (mm)
tr: Çap (mm)

en: Diameter of your filament, as accurately as possible.
    If you cannot measure this value you will have to calibrate it, a higher number means less extrusion, a smaller number generates more extrusion.
tr: Olabildiğince doğru olarak filamentinizin çapı. 
    
    Eğer bu değeri ölçemiyorsanız ,kalibre etmek zorundasınız: daha yüksek bir sayı daha az extrusion, daha küçük bir sayı daha fazla extrusion oluşturur.

en: Diameter2 (mm)
tr: Çap2 (mm)

en: Diameter of your filament for the 2nd nozzle. Use 0 to use the same diameter as for nozzle 1.
tr: İkinci baskı ucu için filament çapınız: Birinci baskı ucuyla aynı çapta ise 0 giriniz.

en: Diameter3 (mm)
tr: Çap3 (mm)

en: Diameter of your filament for the 3th nozzle. Use 0 to use the same diameter as for nozzle 1.
tr: Üçüncü baskı ucu için filament çapınız: Birinci baskı ucuyla aynı çapta ise 0 giriniz.

en: Diameter4 (mm)
tr: Çap (4)

en: Diameter of your filament for the 4th nozzle. Use 0 to use the same diameter as for nozzle 1.
tr: Dördüncü baskı ucu için filament çapınız: Birinci baskı ucuyla aynı çapta ise 0 giriniz.

en: Flow (%)
tr: Akış (%)

en: Flow compensation, the amount of material extruded is multiplied by this value
tr: Akış telafisi, dışarıya akıtılan materyalin miktarı bu değerle çarpılır

en: Speed (mm/s)
tr: Hız (mm/s)

en: Speed at which the filament is retracted, a higher retraction speed works better. But a very high retraction speed can lead to filament grinding.
tr: Filament geri çekme hızı. Yüksek bir hız iyi sonuçlar verir, ancak bu hız eğer aşırı yüksek ise filamentiniz aşınabilir.

en: Distance (mm)
tr: Uzaklık (mm)

en: Amount of retraction, set at 0 for no retraction at all. A value of 4.5mm seems to generate good results.
tr: Geri çekme miktarı. Geri çekme olmasını istemiyorsanız 0 değerini giriniz. 4.50 değeri genellikle iyi sonuçlar verir.

en: Dual extrusion switch amount (mm)
tr: Çift ekstrüzyon değişme miktarı (mm)

en: Amount of retraction when switching nozzle with dual-extrusion, set at 0 for no retraction at all. A value of 16.0mm seems to generate good results.
tr: Çift ekstrüzyon durumunda baskı ucu değişiminde meydana gelen geri çekme miktarı. Geri çekme olmasını istemiyorsanız 0 değerini giriniz. 16.00 mm değeri iyi sonuçlar verir.

en: Minimum travel (mm)
tr: Minimum hareket (mm)

en: Minimum amount of travel needed for a retraction to happen at all. To make sure you do not get a lot of retractions in a small area.
tr: Geri çekmenin meydana gelebilmesi için gereken minimum harekettir ve bu sayede küçük bir alanda birden fazla geri çekme yapmak zorunda kalmazsınız.

en: Enable combing
tr: Taramayı etkinleştir

en: Minimal extrusion before retracting (mm)
tr: Geri çekme işleminden önceki minimum ekstrüzyon (mm)

en: The minimal amount of extrusion that needs to be done before retracting again if a retraction needs to happen before this minimal is reached the retraction is ignored.
    This avoids retracting a lot on the same piece of filament which flattens the filament and causes grinding issues.
tr: Bir geri çekme işleminden hemen sonra meydana gelecek olası bir yeniden geri çekme işleminden önce dışarıya sıkılması gereken minimum erimiş filament miktarıdır. Eğer bu minimum miktar sıkılmadan önce başka bir geri çekme meydana gelecek ise, bu geri çekme meydana gelmez.  
    Bu bir filamentin aynı bölgesinde gereğinden fazla geri çekme yapılmasını ve böylece filamentin aşınmasını önler.

en: Z hop when retracting (mm)
tr: Geri çekme sırasında Z eksenindeki sıçrama (mm)

en: When a retraction is done, the head is lifted by this amount to travel over the print. A value of 0.075 works well. This feature has a lot of positive effect on delta towers.
tr: Geri çekme işlemi bittiğinde, yazıcı baş baskı üzerinde hareket etmek için buraya girilen miktarda yükselir. 0.075 değeri uygundur. Bu özelliğin delta kuleleri üzerinde birçok olumlu etkisi vardır.

en: Initial layer thickness (mm)
tr: Başlangıçtaki katman kalınlığı (mm)

en: Layer thickness of the bottom layer. A thicker bottom layer makes sticking to the bed easier. Set to 0.0 to have the bottom layer thickness the same as the other layers.
tr: Taban katmanının katman kalınlığıdır. Daha kalın bir taban katmanı nesnenin baskı levhasına yapışmasını kolaylaştırır. Taban katmanının kalınlığını diğer katmanlarınki ile aynı yapmak için 0.0 değerini giriniz.

en: Cut off object bottom (mm)
tr: Nesne tabanı aralığı (mm)

en: Sinks the object into the platform, this can be used for objects that do not have a flat bottom and thus create a too small first layer.
tr: Nesneleri platforma batırır ve bu düz bir tabanı olmayan nesneler için kullanılabilir. Bu işlem sonucunda küçük bir taban katmanı oluşur.

en: Dual extrusion overlap (mm)
tr: Çift ekstrüzyon çakışması (mm)

en: Add a certain amount of overlapping extrusion on dual-extrusion prints. This bonds the different colors together.
tr: Çift ekstrüzyon baskılarında belli bir miktar çakışan ekstrüzyon ekleyiniz. Bu farklı renkleri birbirine daha iyi bağlar.

en: Speed
tr: Hız

en: Travel speed (mm/s)
tr: Hareket hızı (mm/s)

en: Speed at which travel moves are done, a well built Ultimaker can reach speeds of 250mm/s. But some machines might miss steps then.
tr: Hareketlerin yapılma hızıdır. İyi ayarlanmış bir Ultimaker 250 mm/s gibi hareket hızlarına ulaşabilir, ancak bazı makineler bunun sonucunda bazı adımları atlayabilir.

en: Bottom layer speed (mm/s)
tr: Alt tabaka hızı (mm/s)

en: Print speed for the bottom layer, you want to print the first layer slower so it sticks better to the printer bed.
tr: Taban katmanı basım hızıdır. Bu katmanı yavaş basmak sonrasında basılacak olan nesnenin baskı levhasına yapışması açısından önemlidir.

en: Infill speed (mm/s)
tr: İçdolgu hızı (mm/s)

en: Speed at which infill parts are printed. If set to 0 then the print speed is used for the infill. Printing the infill faster can greatly reduce printing time, but this can negatively affect print quality.
tr: İç dolgunun basım hızıdır. Eğer 0 değeri girilirse iç dolgunun basım hızı olarak genel baskı hızı geçerli olur. Dolguyu hızlı basmak baskı süresini büyük ölçüde azaltabilir, ancak bu baskı kalitesini negatif olarak etkileyebilir.

en: Outer shell speed (mm/s)
tr: Dış kabuk baskı hızı (mm/s)

en: Speed at which outer shell is printed. If set to 0 then the print speed is used. Printing the outer shell at a lower speed improves the final skin quality. However, having a large difference between the inner shell speed and the outer shell speed will effect quality in a negative way.
tr: Dış kabuk basım hızıdır. Bu değer 0'a ayarlandığında dış kabuk basım hızı için genel basım hızı geçerlidir. Dış tabakayı düşük hızda basmak sonuçta oluşan nesne yüzü kalitesini arttırır. Ancak iç ve dış kabuk basım hızlarının birbirinden çok farklı olması baskı kalitesini kötü etkiler.

en: Inner shell speed (mm/s)
tr: İç kabuk baskı hızı (mm/s)

en: Speed at which inner shells are printed. If set to 0 then the print speed is used. Printing the inner shell faster then the outer shell will reduce printing time. It is good to set this somewhere in between the outer shell speed and the infill/printing speed.
tr: İç kabukların basım hızıdır. Eğer 0 olarak ayarlanırsa iç kabukların basım hızı olarak genel basım hızı geçerli olur. İç kabuğu dış kabuktan daha hızlı yazdırmak baskı süresini azaltır. Bu hızı dış kabuk basım hızı ve iç dolgu basım hızı arasında bir değere ayarlamak önerilir.

en: Cool
tr: Soğutma

en: Minimal layer time (sec)
tr: Minimum katman basım süresi (sn)

en: Minimum time spent in a layer, gives the layer time to cool down before the next layer is put on top. If the layer will be placed down too fast the printer will slow down to make sure it has spent at least this amount of seconds printing this layer.
tr: Bir katmanın basımı için harcanan minimum zamandır ve sıradaki katman eklenmeden önce hazır katmana soğuma zamanı verir. Eğer bir katman çok hızlı basılırsa, yazıcı yeni katmana geçmeden önce en az buraya eklenen süre boyunca bekler.

en: Enable cooling fan
tr: Soğutucu fanı çalıştırın

en: Enable the cooling fan during the print. The extra cooling from the cooling fan is essential during faster prints.
tr: Baskı sırasında soğutucu fanı etkinleştir. Hızlı baskılar sırasında soğutucu fanın çalışması önemlidir.

en: Line count
tr: Hat sayacı

en: The skirt is a line drawn around the object at the first layer. This helps to prime your extruder, and to see if the object fits on your platform.
    Setting this to 0 will disable the skirt. Multiple skirt lines can help priming your extruder better for small objects.
tr: Etek ilk katmanda nesne etrafına çizilen hattır. Bu extruder'ınızı başlatmaya yardım eder ve nesnenin baskı levhasına sığıp sığmadığını görmenizi sağlar. 
    
    0 değerini girmek etek seçeneğini engeller. Küçük objeler basarken birden fazla etek hattı extruder'ınızı başlatmanıza yardımcı olabilir.

en: Start distance (mm)
tr: Başlangıç uzaklığı (mm)

en: The distance between the skirt and the first layer.
    This is the minimal distance, multiple skirt lines will be put outwards from this distance.
tr: Etek ve ilk katman arasındaki uzaklıktır. 
    
    Bu minimum uzaklıktır, bu uzaklıktan itibaren dışarıya doğru birden fazla etek hattı eklenebilir.

en: Minimal length (mm)
tr: Minimum uzunluk (mm)

en: The minimal length of the skirt, if this minimal length is not reached it will add more skirt lines to reach this minimal lenght.
    Note: If the line count is set to 0 this is ignored.
tr: Etek hattının minimum uzunluğudur. Eğer minimum uzunluğa ulaşılmadıysa bu uzunluğa ulaşmak için otomatik olarak dışa doğru daha fazla etek hattı eklenir. 
     
    Not: Eğer hat sayacı 0'a ayarlanırsa bu özellik yok sayılır.

en: Fan full on at height (mm)
tr: Açık-fan yüksekliği (mm)

en: The height at which the fan is turned on completely. For the layers below this the fan speed is scaled linearly with the fan off at layer 0.
tr: Fanın tamamen açık olduğu yüksekliktir. Bu yüksekliğin altındaki katmanlarda, fan hızı katman yüksekliği arttıkça doğrusal olarak ölçeklendirilir - 0 katmanında 0 olacak şekilde.

en: Fan speed min (%)
tr: Fan hızı dk (%)

en: When the fan is turned on, it is enabled at this speed setting. If cool slows down the layer, the fan is adjusted between the min and max speed. Minimal fan speed is used if the layer is not slowed down due to cooling.
tr: Fan açıldığında, bu hız ayarında etkindir. Eğer soğutma katman basım hızını yavaşlatırsa, fan hızı maksimum ve minimum arası bir değer alır. Minimum fan hızı, katman basım hızı soğutma nedeniyle yavaşlamazsa kullanılır.

en: Fan speed max (%)
tr: Fan hızı max (%)

en: When the fan is turned on, it is enabled at this speed setting. If cool slows down the layer, the fan is adjusted between the min and max speed. Maximal fan speed is used if the layer is slowed down due to cooling by more than 200%.
tr: Fan açık olduğu zaman, bu hız ayarında etkindir. Eğer soğutma katmanı yavaşlatırsa, fan hızı maksimum ile minimum arası bir değer alır. Maksimum fan hızı, katmanın %200'den fazla soğutma sebebiyle yavaşladığı durumda kullanılır.

en: Minimum speed (mm/s)
tr: Minimum hız (mm/s)

en: The minimal layer time can cause the print to slow down so much it starts to ooze. The minimal feedrate protects against this. Even if a print gets slowed down it will never be slower than this minimal speed.
tr: Minimum katman basım süresi baskıyı çok yavaşlatabilir. Minimum ilerleme hızı bunu engeller. Söz konusu nesne hiçbir zaman buraya girdiğiniz değerden daha yavaş yazdırılmaz.

en: Solid infill top
tr: Tavan katı dolgu

en: Create a solid top surface, if set to false the top is filled with the fill percentage. Useful for cups/vases.
tr: Katı tavan katmanı oluştur.
    Eğer seçilmezse nesne tavanı iç dolgu oranı ile aynı oranda doldurulur. Kupa bardak veya vazolar için kullanışlıdır.

en: Solid infill bottom
tr: Taban katı dolgu

en: Create a solid bottom surface, if set to false the bottom is filled with the fill percentage. Useful for buildings.
tr: Katı taban katmanı oluştur.
    Eğer seçilmezse nesne tabanı iç dolgu oranı ile aynı oranda doldurulur. Yapı ve binalar için kullanışlıdır.

en: Infill overlap (%)
tr: Dolgu çakışması (%)

en: Amount of overlap between the infill and the walls. There is a slight overlap with the walls and the infill so the walls connect firmly to the infill.
tr: Dolgu ve duvarlar arasındaki çakışma miktarı. Duvarların iç dolguya sıkıca bağlanabilmesi için duvarlar ve dolgular az bir miktarda çakışır veya üst üste biner.

en: Structure type
tr: Destek türü(%)

en: The type of support structure.
    Grid is very strong and can come off in 1 piece, however, sometimes it is too strong.
    Lines are single walled lines that break off one at a time. Which is more work to remove, but as it is less strong it does work better on tricky prints.
tr: Destek yapısı türü. 
    
    Izgara yapısında destek çok güçlüdür ve tek parça halinde çıkabilir. Ancak bazen gereğinden fazla güçlüdür.

en: Overhang angle for support (deg)
tr: Destek için askı açısı (derece)

en: Fill amount (%)
tr: Dolgu miktarı (%)

en: Amount of infill structure in the support material, less material gives weaker support which is easier to remove. 15% seems to be a good average.
tr: Destek yapısındaki iç dolgu miktarıdır. Daha az iç dolgu daha kolay çıkarılabilen destek yapısı oluşturur. Yüzde 15 destek iç dolgusu optimum bir değerdir.

en: Distance X/Y (mm)
tr: X/Y Mesafesi (mm)

en: Distance of the support material from the print, in the X/Y directions.
    0.7mm gives a nice distance from the print so the support does not stick to the print.
tr: Destek ile baskı arasındaki X/Y yönlerindeki uzaklıktır. 
    
    0.15 mm destek yapısının baskıya yapışmaması için ideal bir uzaklıktır.

en: Distance Z (mm)
tr: Z Mesafesi (mm)

en: Distance from the top/bottom of the support to the print. A small gap here makes it easier to remove the support but makes the print a bit uglier.
    0.15mm gives a good seperation of the support material.
tr: Desteğin tabanı/tavanı ile baskı arasındaki uzaklıktır. Küçük bir boşluk baskıdan sonra desteğin çıkarılmasını kolaylaştırır, ancak yüzey pürüzlü olabilir. 
    
    0.15 mm destek yapısının kolayca ayrılması için idealdir.

en: Brim line amount
tr: Kenar hattı miktarı

en: The amount of lines used for a brim, more lines means a larger brim which sticks better, but this also makes your effective print area smaller.
tr: Kenar özelliği için kullanılan hat sayısıdır. Daha fazla hat daha fazla kenar anlamına gelir, bu da yapışmayı kolaylaştırır. Ancak aynı anda kullanabileceğiniz etkin baskı alanını azaltır.

en: Extra margin (mm)
tr: Ekstra kenar boşluğu (mm)

en: If the raft is enabled, this is the extra raft area around the object which is also rafted. Increasing this margin will create a stronger raft while using more material and leaving less area for your print.
tr: Raft etkinleştirilirse, bu zaten raftlanmış nesne etrafındaki ekstra rafttır. Bu kenar boşluğunu arttırmak daha güçlü bir raft oluşturacağı gibi daha fazla materyal kullanır ve diğer olası baskılar için daha az baskı alanı bırakır.

en: Line spacing (mm)
tr: Hat yerleşimi (mm)

en: When you are using the raft this is the distance between the centerlines of the raft line.
tr: Raft kullandığınızda bu, raft hatlarının merkez hatları arasındaki uzaklıktır.

en: Base thickness (mm)
tr: Taban kalınlığı (mm)

en: When you are using the raft this is the thickness of the base layer which is put down.
tr: Raft kullandığınızda bu, taban katmanının kalınlığıdır.

en: Base line width (mm)
tr: Taban hattı eni (mm)

en: When you are using the raft this is the width of the base layer lines which are put down.
tr: Raft kullandığınızda bu, taban katmanı hatlarının enidir.

en: Interface thickness (mm)
tr: Arayüz kalınlığı (mm)

en: When you are using the raft this is the thickness of the interface layer which is put down.
tr: Raft kullandığınızda bu, arayüz katmanının kalınlığıdır.

en: Interface line width (mm)
tr: Arayüz hattı eni (mm)

en: When you are using the raft this is the width of the interface layer lines which are put down.
tr: Raft kullandığınızda bu, arayüz katmanı hatlarının enidir.

en: Fix horrible
tr: Riskli onarım

en: Combine everything (Type-A)
tr: Her şeyi birleştir (Type-A)

en: This expert option adds all parts of the model together. The result is usually that internal cavities disappear. Depending on the model this can be intended or not. Enabling this option is at your own risk. Type-A is dependent on the model normals and tries to keep some internal holes intact. Type-B ignores all internal holes and only keeps the outside shape per layer.
tr: Bu gelişmiş seçenek modelin bütün parçalarını birleştirir. Sonuçta genellikle iç boşluklar yok olur. Ancak odele bağlı olarak bu istenen bir özellik veya olmayabilir. Bu seçeneği kendi sorumluluğunuz altında kullanın. Type-A model normallerine bağlıdır ve bazı iç boşlukları korumaya çalışır. Type-B bütün iç boşlukları görmezden gelir ve sadece dış şekli katman olarak kabul eder.

en: Combine everything (Type-B)
tr: Her şeyi birleştir (Type-B)

en: Keep open faces
tr: Açık yüzleri koru

en: This expert option keeps all the open bits of the model intact. Normally Cura tries to stitch up small holes and remove everything with big holes, but this option keeps bits that are not properly part of anything and just goes with whatever is left. This option is usually not what you want, but it might enable you to slice models otherwise failing to produce proper paths.
    As with all "Fix horrible" options, results may vary and use at your own risk.
tr: Bu gelişmiş seçenek modelin bütün açık parçalarını korur. Normalde Cura küçük delikleri onarmaya ve büyük delikleri olan her şeyi kaldırmaya çalışır, ancak bu seçenek hiçbir şeyin parçası olmayan parçalarla sonuçlanır ve sonuçta ortada ne kalırsa kalsın devam eder.  Bu seçenek genellikle istediğiniz seçenek değildir, ancak size öbür türlü düzgün parçalar oluşturamayan modelleri dilimleme imkanı verebilir. 
    Tüm "Fix horrible" seçeneklerinde olduğu gibi, sonuçlar değişebilir. Kendi sorumluluğunuz altında kullanınız.

en: Extensive stitching
tr: Yoğun onarım

en: Extensive stitching tries to fix up open holes in the model by closing the hole with touching polygons. This algorthm is quite expensive and could introduce a lot of processing time.
    As with all "Fix horrible" options, results may vary and use at your own risk.
tr: Yoğun onarım modeldeki açık delikleri çokgenlerle kapatmaya çalışır. Algoritma karmaşıktır ve işlem süresini arttırabilir. 
    Tüm "Fix horrible" seçeneklerinde olduğu gibi, sonuçlar değişebilir. Kendi sorumluluğunuz altında kullanınız.

en: Save profile on slice
tr: Profili dilime kaydet

en: When slicing save the profile as [stl_file]_profile.ini next to the model.
tr: Dilimleme (slicing) yaptığınız zaman profili modelin yanına [stl_file]_profile.ini olarak kaydedin.

en: Cost (price/kg)
tr: Maliyet (fiyat/kg)

en: Cost of your filament per kg, to estimate the cost of the final print.
tr: Son baskının maliyetini belirlemek için, filamentinizin kilogram başına maliyeti:

en: Cost (price/m)
tr: Maliyet (fiyat/m)

en: Cost of your filament per meter, to estimate the cost of the final print.
tr: Son baskının maliyetini belirlemek için, filamentinizin metre başına maliyeti:

en: Auto detect SD card drive
tr: SD kart sürücüsünü otomatik olarak belirle

en: Auto detect the SD card. You can disable this because on some systems external hard-drives or USB sticks are detected as SD card.
tr: SD kart sürücüsünü otomatik olarak belirle. Bunu engelleyebilirsiniz, çünkü bazı sistemler dışarıdan takılan hard-disk veya USB bellekleri SD kart olarak algılar.

en: Check for updates
tr: Güncellemeleri denetle

en: Check for newer versions of Cura on startup
tr: Başlangıçta Cura'nın yeni bir versiyonunun olup olmadığını denetle

en: Send usage statistics
tr: Kullanım istatistikleri gönder

en: Submit anonymous usage information to improve future versions of Cura
tr: Cura'nın gelecekteki versiyonlarını geliştirmek için anonim kullanıcı bilgisi gönder

en: Density (kg/m3)
tr: Yoğunluk (kg/m3)

en: Weight of the filament per m3. Around 1240 for PLA. And around 1040 for ABS. This value is used to estimate the weight if the filament used for the print.
tr: Metreküp başına filament ağırlığı. PLA için 1240 gram, ABS için 1040 gramdır. Bu değerler yazdırılan baskının ağırlığını hesaplamak için kullanılır.

en: Change the language in which Cura runs. Switching language requires a restart of Cura
tr: Cura'nın dilini değiştirin. Dil değişimi programın yeniden başlatılmasını gerektirir.

en: Model colour
tr: Model rengi

en: Display color for first extruder
tr: İlk extruder için display rengi

en: Model colour (2)
tr: Model rengi (2)

en: Display color for second extruder
tr: İkinci extruder için display rengi

en: Model colour (3)
tr: Model rengi (3)

en: Display color for third extruder
tr: Üçüncü extruder için display rengi

en: Model colour (4)
tr: Model rengi (4)

en: Display color for forth extruder
tr: Dördüncü extruder için display rengi

en: Printing window type
tr: Baskı penceresi türü

en: Select the interface used for USB printing.
tr: USB yazdırma için kullanılan arayüzü seçiniz.

en: Maximum width (mm)
tr: Maksimum en (mm)

en: Size of the machine in mm
tr: Cihazın mm cinsinden boyutu

en: Maximum depth (mm)
tr: Maksimum derinlik (mm)

en: Maximum height (mm)
tr: Maksimum yükseklik (mm)

en: Machine center 0,0
tr: Cihaz merkezi 0,0

en: Machines firmware defines the center of the bed as 0,0 instead of the front left corner.
tr: Cihazın firmware'ı ön sol köşe yerine baskı levhasının merkezini 0,0 olarak tanımlar.

en: Build area shape
tr: Baskı alanı şekli

en: The shape of machine build area.
tr: Cihazın baskı alanı şekli.

en: If you have an heated bed, this enabled heated bed settings (requires restart)
tr: Eğer baskı levhası zaten ısıtılmış ise, bu ısıtılmış levha ayarlarını aktifleştirir (yeniden başlatma gerektirir).

en: GCode Flavor
tr: G-Kod türü (flavor)

en: Extruder count
tr: Extruder sayacı

en: Amount of extruders in your machine.
tr: Cihazınızdaki extruder sayısı.

en: Offset X
tr: X'i dengele

en: The offset of your secondary extruder compared to the primary.
tr: İlkiyle karşılaştırıldığında ikinci extruder dengesi.

en: Offset Y
tr: Y'yi dengele

en: The offset of your tertiary extruder compared to the primary.
tr: İlkiyle karşılaştırıldığında üçünü extruder dengesi.

en: The offset of your forth extruder compared to the primary.
tr: İlkiyle karşılaştırıldığında dördüncü extruder dengesi.

en: E-Steps per 1mm filament
tr: 1 mm filament başına E-Adımlar

en: Amount of steps per mm filament extrusion. If set to 0 then this value is ignored and the value in your firmware is used.
tr: Her bir mm filament extrusion'u için adım sayısı. Bu değer 0 olarak ayarlanırsa hesaba katılmaz ve firmware'ınızdaki varsayılan ayar uygulanır.

en: Serial port
tr: Seri port

en: Serial port to use for communication with the printer
tr: Yazıcıyla iletişime geçmek için kullanılacak seri port

en: Baudrate
tr: Baud oranı

en: Speed of the serial port communication
    Needs to match your firmware settings
    Common values are 250000, 115200, 57600
tr: Seri port iletişimi hızı 
    cihazınızın elektronik altyapısının yazılımına uyumlu olmalıdır 
    Yaygın değerler: 250000,115200,57600

en: Head size towards X min (mm)
tr: X minimumu doğrultusunda baskı başı boyutu (mm)

en: The head size when printing multiple objects, measured from the tip of the nozzle towards the outer part of the head. 75mm for an Ultimaker if the fan is on the left side.
tr: Birden fazla nesne basıldığı zaman, baskı başının uzunluğu baskı ucundan baskı başının dıştan diğer tarafına kadardır. Fanın sol tarafta bulunğu bir Ultimaker için 75 mm'dir.

en: Head size towards Y min (mm)
tr: Y minimumu doğrultusunda baskı başı boyutu (mm)

en: The head size when printing multiple objects, measured from the tip of the nozzle towards the outer part of the head. 18mm for an Ultimaker if the fan is on the left side.
tr: Birden fazla nesne basıldığı zaman, baskı başının uzunluğu baskı ucundan baskı başının dıştan diğer tarafına kadardır. Fanın sol tarafta bulunğu bir Ultimaker için 18 mm'dir.

en: Head size towards X max (mm)
tr: X maksimumu doğrultusunda baskı başı boyutu (mm)

en: Head size towards Y max (mm)
tr: X maksimumu doğrultusunda baskı başı boyutu (mm)

en: The head size when printing multiple objects, measured from the tip of the nozzle towards the outer part of the head. 35mm for an Ultimaker if the fan is on the left side.
tr: Birden fazla nesne basıyorsanız baskı ucu büyüklüğü

en: Printer gantry height (mm)
tr: Yazıcı gantry yüksekliği (mm)

en: The height of the gantry holding up the printer head. If an object is higher then this then you cannot print multiple objects one for one. 60mm for an Ultimaker.
tr: Baskı başını tutan gantry yüksekliği. Eğer bir nesne bundan daha yüksek ise, birden fazla nesneyi teker teker basamazsınız. Ultimaker için 60 mm'dir.

en: More flow than 150% is rare and usually not recommended.
tr: Akışın % 150 den daha fazla olması nadirdir ve genellikle önerilmez.

en: Less flow than 50% is rare and usually not recommended.
tr: Akışın %50 den daha az olması nadirdir ve genellikle önerilmez.

en: Thicker layers then %.2fmm (80%% nozzle size) usually give bad results and are not recommended.
tr: Tabakalarının %2fmm'den (baskı ucu büyüklüğünün 3/4'ünden) fazla olması genellikle kötü sonuçlar verir ve önerilmez.

en: It is highly unlikely that your machine can achieve a printing speed above 150mm/s
tr: Cihazınızın 150 mm/s'nin üzerinde bir hareket hızına sahip olması olası değildir.

en: Temperatures above 260C could damage your machine, be careful!
tr: 260 C'den yüksek sıcaklıklar cihazınıza zarar verebilir, dikkatli olunuz !

en: Are you sure your filament is that thick? Normal filament is around 3mm or 1.75mm.
tr: Filamentinizin bu kadar kalın olduğuna emin misiniz ? Normal bir filament 3 mm veya 1.75 mm'dir.

en: It is highly unlikely that your machine can achieve a travel speed above 300mm/s
tr: Cihazınızın 300 mm/s'nin üzerinde bir hareket hızına sahip olması olası değildir.

en: A bottom layer of more then %.2fmm (3/4 nozzle size) usually give bad results and is not recommended.
tr: Taban tabakalarının %2fmm'den (baskı ucu büyüklüğünün 3/4'ünden) fazla olması genellikle kötü sonuçlar verir ve önerilmez.
